Kundalini Nedir?

kundalini-enerjisiKundalini, vücuttaki çakraların hepsini açtığına inanılan bir meditasyon türüdür. Yoga dilinde içteki saf enerjiyi, saf arzunun gücünü temsil  eder. Kundalini herkeste vardır,  omuriliğin en alt kısmında yer alan üçgen şeklindeki sakrum kemiğinde bulunur.

Kundalini diğer meditasyon türlerine göre aktif bir meditasyon türüdür. Müzik dinlenir, dans edilir, çeşitli hareketler sergilenebilir. Diğer meditasyon türleri ile olan ortak noktası ise yine her durumda içinize dönmek, kendinizi hissetmek ve fark etmektir.

Kundalini enerjisi kendiliğinden yükselen bir enerjidir, statiktir. Normal şartlarda kundalini uykuda iken yoga, meditasyon gibi yöntemler ya da bazı doğal yöntemler doğum, menopoz, duygusal travmalar ile kundalini enerjisi açığa çıkar. Kundalini dengede kalmanızı, içsel enerjinizi açığa çıkarmanızı sağlar.

Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Kundalini meditasyonu 15’er dakikalık dört bölümden oluşur.

  1. bölüm : Müzik eşliğinde yapılır, gözler açık ya da kapalı olabilir. Vücudun sallanmasına izin verilir, enerjiyi hissetmeye çalışılır, enerji ayaklardan yukarıya doğru yükselir.
  2. Müzik ile devam edilir. Dans edilir, vücudun içinden geldiği gibi hareket etmesine izin verilir. Zihin ve beden ile bütünlük sağlanır.
  3. Gözler kapatılır ve sabit durulur. İster ayakta ister oturarak kımıldamadan  durulur. Bu esnada içte ve dışta olan her şeye farkındalık sağlanır.
  4. Gözler kapalı olarak yere uzanılır ve hareketsiz bir şekilde yatılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir