Kök Çakrayı Dengeleyen 3 Yoga Hareketi

Kök çakra, ayaklardan itibaren, bacakları, mesaneyi, böbrekler, prostat, testisler, cinsel organlarla ve omurganın yani hemen vücudun tümünün doğru ve sağlıklı çalışmasından sorumludur. Kök çakra dengede olduğu zaman kendimizi çok daha iyi, sağlıklı ve özgüvenli hissederiz. Kök çakranın dengede olması korku, kaygı, stres gibi duyguların vücuttan uzaklaşmasına, zihnin zakinleşmesine yardımcı olur.

Kök Çakrayı Dengeleyen Yoga Hareketleri

1. Mountain Pose (Tadasana)

Ayakta düz bir şekilde durun. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ağırlığınızı her iki ayak arasında eşit olarak dağıtın. Çekirdeğinizi sıkıştırın ve kollarınızı avuçlar öne bakacak şekilde yanlara doğru açın. Gözlerini kapat ve derin bir nefes alarak pozun içerisinde birkaç dakika kalın.

2. Standing Wide-Legged Forward Fold (Prasarita Padottanasana)

Poza Tadasana pozunda başlayın. Ayaklarınızı açabildiğiniz seviyede olabildiğince yanlara doğru açın. Ellerinizi kalçalarınıza yaslayın. Ayaklarınız birbirine paralel olsun. Nefes verin ve ön gövdenin uzunluğunu koruyarak, gövdeyi kalça eklemlerinden öne doğru eğin. Gövdeniz yere paralel yaklaştıkça, parmak uçlarınızı doğrudan omuzlarınızın altındaki zemine bastırın. Dirseklerinizi tamamen uzatın. Bacaklarınız ve kollarınız yere dik ve birbirine paralel olsun.  Başınızı yukarı kaldırın, boynun arkasını uzun tutarak, ve bakışınızı tavana doğru yukarı doğru yönlendirin. Üst uyluklarınızı düz geriye doğru itin ve pelvisinizin tabanını genişletmek için iç kasıklarını birbirinden uzağa doğru çekin.Birkaç nefes alın, dirseklerinizi büküp vücudunuzu aşağıya doğru eğmeye başlayın. Ön gövdeyi olabildiğince uzun tuttuğunuzdan emin olun. Mümkünse başınızın tepesini zemine yatırın. Avuçlarınızın içini yere bastırın. Kollarınızı birbirine paralel tuttuğunuzdan emin olun. 30 saniyeden 1 dakikaya kadar pozda kalın ve ellerinizi omuzlarınızın altındaki zemine getirip ön gövdeyi kaldırın. Ardından nefes alarak ellerinizi kalçalarınız üzerinde tutun, kuyruk kemiğini yere doğru çekin ve gövdeyi yukarı doğru döndürün. Tadasana pozuna geri dönün.

3. Earth Mudra (Prithvi or Agni Shaamak Mudra)

Bu pozisyon için matınızın üzerinde ya da yerde rahat bir konumda oturun. Ellerinizi dizlerinizin üzerine getirin. Yüzük parmağınızın ucunu baş parmağınızın ucuna birleştirin ve kalan parmaklarınızı avuçlarınızdan uzağa doğru uzatın.Bu pozda 5 ila 10 dakika arasında kalın.