Kırık Bir Kalbi İyileştiren 4 Yoga Hareketi

Hemen her derde deva olan yoganın kalp kırıklıklarına da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kendinizi mutsuz, yalnız, aldatılmış ya da terk edilmiş hissettiğiniz zamanlarda, kalbinizi biraz olsun iyileştirebilmek ve ruhunuzu mutlu edebilmek için bazı yoga egzersizlerini uygulayabilirsiniz. İşte kontrolünüz dışınızda gelişen şeylerin üzerinizde yarattığı kötü olguyu iyileştirmeye yarayan, kalbinizi güçlendiren ve iyileşme sürecinizi hızlandıran yoga hareketleri.

Kırık Kalplere İyi Gelen Yoga Hareketleri

1. Alternate Nostril Breathing

Nefes çalışması, pranayama olarak da adlandırılan bu poz nefesinizi kontrol altına almanızı sağlar , zihninizi yavaşlatarak içinde bulunduğunuz ana odaklanmanızı kolaylaştırır. Kalp hızınızı yavaşlatır, zihinsel ve fiziksel gerginliği azaltarak stresin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yere rahat olduğunuz bir pozisyonda oturun. Sağ elinizin baş parmağı ile sağ burun değiliğinizi kapayın. Sadece sol burun deliğiniz ile derin nefes alışverişleri yapın. Yaklaşık bir dakika sürdürün. Ardından sol burun deliğinizi kapatarak sağ burnunuz ile nefes alışverişi yapın.

2. Tortoise Pose

Bu poz boyun, baş ve omuz bölgesini rahatlatır. Vücuttaki gerilimiz azaltarak rahatlamayı sağlar, kan akışını hızlandırır. Sinirleri kuvvetlendirir.

Bacaklarınızı olabildiğince açık ve yayılmış şekilde oturun. Sırtınız dik olsun. Kollarınızı kalçanızın yanına geniş açıp, avuç içlerini yere yerleştirin. Kalçanızı zemine bastırın. Göğsünüzü kaldırın ve yavaşça birkaç derin nefes alın. Ardından dizlerinizi bükün ve kollarınızı bacaklarınızın altından geçirerek dizlerinizi hafifçe bükün. Gerilmiş kollarınızı tekrar yanlara kaydırın. Yüzünüzü ve göğsünüzü yavaşça öne doğru eğin, eğer zorlanıyorsanız dizlerinizi biraz daha kırabilirsiniz. İç uyluklarınızın yan kaburgalarına dokunduğundan emin olun. Çenenizi yere değecek şekilde başınızı aşağı indirin ve aşağı bakın. Kollarınızı mümkün olduğunca yanlarına doğru uzatın. Rahatlayın ve derin nefes alın. Pozu birkaç saniye tutun.

3. Warrior 3

Warrior 3 pozu beden ve zihin bağlantısını artırarak vücut farkındalığı yaratır. Kalbi açar, güçlendirir, cesareti ve öz güven duygusunu geliştirir. Odak duyusunu artırır, vücuttaki gerginliği azaltır. Duygusal denge kazanmayı sağlar.

Ayakta başladığınız duruşa öne doğru katlanarak eğilip devam edin. Elleriniz omuzlarınızın altında yerde olacak şekilde konumlansın. Ağırlığınızı sol bacağınıza verin ve bu esnada sağ bacağınızı arkanızdan geriye doğru kaldırın. Sanki arkanızdaki bir şeyi itiyormuş gibi sağ topuğunuzu kaldırın. Kollarınızı yerden kaldırın ve gövdeniz yere paralel oluncaya kadar ileri uzatın.  En az 3 nefes duruşunda pozisyonda kalın, ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek çalışmayı diğer ayağınız için tekrarlayın.

4. Handstand

Denge, farkındalık ve öz güven duygusunu artırır. Özellikle stresli olunan zamanlarda beyne kan akışını hızlandırarak stresin azalmasına yardımcı olur, ruh halini düzenler, enerji verici ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Küçük çaplı depresyonların iyileşmesinde etkilidir.

Hareketi başlangıç seviyesindekilerin ilk seferde yapması zor olabilir. O yüzden başlangıçta duvardan destek alarak ya da bir başkasının yardımı ile hareketi yapabilirsiniz. Ellerinizi duvardan yaklaşık 15 – 20 santim uzağa koyun. Elleriniz ve ayaklarınız yerde olsun, kalçanızı havaya kaldırın. Bir bacağınızı yavaşça yukarıya kaldırın ve yerdekinden güç alarak kendinizi yavaşça yukarıya itin. Duvar sizi yakaladığında diğer bacağınızı da kaldırarak dengede kalmaya çalışın.