Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Yoga Duruşları

İdeal kilonuzda olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Günümüzde bir çok insan fazla kilolarından şikayet ederek, nasıl zayıflaması gerektiğinin yöntemlerini düşünür. Bu gibi durumlarda çoğu zaman diyet tek başına yeterli olmayıp, beraberinde bir egzersiz gerektirir. Kendinizi yormadan, hem vücudunuzu hem de ruhunuzu çalıştırarak yoga ile zayıflayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken beslenmenize dikkat etmek ve zayıflamaya yardımcı yoga hareketlerini düzenli olarak tekrar etmek. İşte kilo vermeyi kolaylaştıran yoga hareketleri.

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Yoga Duruşları

1 . Warrior Pose

Ayakta, bacaklar birbirine yakın düz bir şekilde durun. Ellerinizi yanlarınıza alabilirsiniz. Önce sağ bacağınızı alın ve öne doğru uzatın sol bacağınızın geride kalacağı bir pozisyon olacak şekilde bacaklarınız aralansın. Ardından sağ dizinizi bükün ve hamle pozisyonuna geçin. Gövde hafifçe bükerek bükülmüş sağ bacağınıza dönün. Sol ayağınızı hafifçe yana doğru çevirin. Nazikçe nefes verin ve vücudunuzu yukarı kaldırın, birlikte kollarınızı da yukarıya göğe kaldırın ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde mümkün olduğunca esneyin. Birkaç nefes alışverişi süresince pozisyonda kalıp hareketi diğer bacağınız için tekrar edin.

2 . Chair Pose

Ayakta düz bir pozisyonda durun. Bacaklarınızı birleştirin. Ellerinizi öne doğru getirin ve aynı anda squat yapar ya da bir sandalyeye oturur gibi kalçanızı eğin. Sırtınızın dik pozisyonunu bozmayın. Kalçanızı eğdikçe kollarınızı yukarıya kaldırın. Avuç içleriniz birbirine baksın. Başınız öne, matınızın üzerine baksın. Uyluk bölgesi yere paralel olacak noktaya kadar eğildiğinizde durun ve bu pozisyonda 5 – 6 nefes alışverişi süresince kalın.

3 . Forward Bending Pose

Ayakta düz bir şekilde durun. Kalçalarınızdan öne doğru yavaşça katlanmaya başlayın. Hareketi dizleriniz düz kalacak şekilde yapmaya çalışın ancak eğer dizlerinizi düz tutamıyorsanız hafifçe bükebilirsiniz ya da ellerinizi bacaklarınızın arkasına koyabilirsiniz. Elleriniz ayak bileklerini tutana kadar katlanın. Başınız düz pozisyonda olsun. Kalbinizi baldırlarınıza doğru çekin ve 10 nefes alışverişi süresince pozisyonda kalın.

4 . Bridge Pose

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarını yere basın. Kollarınızı avuç içleri yere bakacak şekilde matın üstüne, yanlarınıza yerleştirin. Yavaş ve kontrollü bir şekilde vücudunuzu yerden hem baş hem de boynunuz düz olacak şekilde kaldırın. Karın bölgenizi sıkın birkaç saniye bu pozisyonda kalın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketi 5 x 3 kez tekrar edin.

5 . Tree Pose

Harekete ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz olacak bir şekilde başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin ve sol dizinizi bükerek kalçanızı sola doğru mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığınızı bozmamaya çalışarak sol ayağınızın altını sağ uyluk veya kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonunda olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin ve bu şekilde birkaç nefes süresince durun.