Kasları Esneten 5 Yoga Hareketi

Hasar gören, yaralanan kasları yumuşatmak ve esneterek ağrılarını hafifletmek için bazı yoga hareketlerini evde kolayca uygulayabilirsiniz. Bu yoga hareketleri sayesinde günü daha rahat, ağrısız ve huzurlu geçirebilirsiniz.

1 . Uttanasana ( Ayakta Öne Eğilme Pozu )

Ayakta ayaklar kalça hizasında açık olacak şekilde durarak harekete başlayın. Başınız ve bakışlarınız öne bakacak şekilde bel bölgesinden öne doğru kıvrılarak eğilin ve parmak uçlarınızı zemine yavaşça dokundurun. Ardından yavaşça başınızı bacaklarınızın arasına bırakın ve ellerinizle ayak bileklerinizin arkasını kavrayın. Bir kaç saniye bu pozisyonda bekleyerek başlangıca geri dönün.

Uttanasana pozu sırt, baldır, hamstringler ve boyun bölgesini esnetir.

2 . Parsvottanasana Variation ( Yana Yoğun Esneme Pozu )

Harekete plank duruşunda başlayın. Elleriniz omuz altında olsun. Sağ dizinizi çne sağ elinizin iç kısmında olacak şekilde yanına alın. Sağ diziniz sağ ayak bileğinizin üzerinde konumlanmalı ve sağ bacağınız yere paralel olmalı. Ellerinizi kaldırmadan dizinizi düzleştirerek kalçadan hafifçe yükselmeye başlayın. Bu esnada başınızı dizinize doğru yaklaştırıp yaslayın. Rahat bir pozisyon elde edebilmek için dizlerinizi hafifçe kırın. Bir kaç saniye bu pozda durarak başlangıç pozuna geri dönün ve hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Bu hareket kalça, bel, boyun ve hamstringleri esnetir.

3 . Pascimottanasana ( Oturarak Öne Eğilme Pozu )

Bacaklarınızı öne uzatın ve ayaklarınızı olabildiğince esnetin. Her iki kolunuzu da dümdüz bir şekilde havaya kaldırın. Belinizi yavaşça öne doğru bükün ve bacaklarınıza doğru eğilin. Kollarınızı ayak topuklarınıza kenetleyin ve başınızı iki bacağınızın arasında bir kaç saniye dinlendirip başlangıç pozuna geri dönün.

Pascimottanasana pozu hamstringleri, sırt ve boyun bölgesini esnetir.

4 . Kasık Esnetme

Yere oturun ve ayaklarınızı dizlerden bükerek, ayak tabanları birbiri ile birleşecek şekilde birleştirin. Dizlerinizi yüksekte kalsın. Her iki elinizde ayak parmaklarınızdan tutun. Ardından yavaşça belden öne doğru kıvrılın ve başınızı önünüzde düz biçimde olacak şekilde ellerinizle birlikte öne doğru yürüyün. Gidebildiğiniz noktaya kadar gidin ve bir kaç saniye kalarak başlangıç noktasına geri dönün.

Kasık esnetme pozu kalça, sırt ve boyun bölgesini esnetir.

5 . Supta Agnistambhasana ( Diz Ayak Bileğine Pozu )

Dizleriniz kırılmış ayak tabanları yerde olacak şekilde sırt üstü yere yatın. Sağ ayağınızı yerden yukarı doğru kaldırın ve sağ ayak bileğinizin dışını sol bacağınızın üstüne yerleştirin. Sırtınızı yerden kaldırmadan iki elinizde sol uyluğunuzu tutun ve ardından sol dirseğinizde sağ uyluğa baskı uygulayın ve aynı esnada da sol uyluğunuzu göğsünüze doğru çekin. Kalça bölgenizde kasılmayı hissedeceksiniz.  Çok zorlanmadan bir kaç saniye uygulayarak başlangıca geri dönün ve diğer bacağınız için tekrarlayın.

Bu poz kalça ve üst bacak bölgesini esnetir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir