Karma Yoga Nedir?

Manevi huzuru, dengeyi, mutluluğu ve sakin bir yaşam sürmeyi hedefleyen karma yoga; Hinduizm, Budizm gibi dinlerde önemli bir yeri olan Karma yasasına dayanıyor.

Kişinin yaptığı her türlü iyilik ve kötülüğün karşılığını bir gün kesinlikle alacağına inanan Karma yasasına göre kişi, iyiliği ve eylemlerini ‘benlik’ bilincinden sıyrılarak gerçekleştirdiğinde karmasından kopuyor ve özgürleşiyor.

Kişinin dengesini kaybetmesi anlamına gelen karmasından kurtulabilmesi için de Karma yogadan yardım alması gerekiyor.

Peki, karma yoga nedir? Kişinin özgürleşebilmek adına neler yapması gerekir?

karma yoga nedir

  • Öncelikle, kişinin egosunu yenerek, yaptığı eylemlerden hiçbir şekilde karşılık beklememesi yani iyiliği herhangi bir beklenti içerisine girmeden yapması gerekiyor.
  • Karma yoga; bireyde fikir, zikir ve davranışların hepsinin özüne uygun bir şekilde aynı olmasını hedeflediği için kişinin karşılıksız ve koşulsuz olarak sevdiği şeylere yönelmesini ve içinden geldiği gibi hareket etmesini temel alıyor.
  • Karma oluşumunu engellemek yani karmayı tamamlamak için kişinin yaptığı eylemlerden kendini sorumlu tutmaması, kendini sadece evrenin bir parçası olarak benimsemesi de şart koşuluyor. Yani, karma yoga sayesinde kişi, kendini eylemlerinden sorumlu tutmadığı için bu eylemlerin sonuçları da iyi ya da kötü bir şekilde kendisine geri dönmemiş oluyor.

Karma dengesizliğini bozmanın ve karmadan kurtulmanın en önemli yolu olan karma yogasında amacın egodan kurtulmak ve manevi ve ruhsal doyuma ulaşmak olduğunu söyleyebiliriz. Karma yoganın kişiyi kendi karma bağından koparan bir yol olduğunun altını çizerek; özgürleşme yolunda bol şans diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir