Kanser ile Mücadelede Yoganın Önemi

Bir çok insan yoganın sadece mental anlamda faydalarının olduğunu, bir meditasyon türü olduğunu düşünür. Ancak yoga yapmak sadece zihin sağlığını etkilemez, vücut sağlığı için de oldukça önem taşır. Kalp sağlığından kilo kontrolüne kadar bir çok alanda faydaları bulunan yoganın bazı faydaları şu şekilde ;

  • Yoga omurganın etrafında yer alan kasları çalıştırır. Bu da omurga esnekliği kazanılmasına, omurganın güçlenmesine yardımcı olur. Omurganın güçlenmesi duruş bozukluklarının önüne geçer. Ayrıca yoga sayesinde kas ve eklem ağrılarında, kronik ağrılarda azalma görülür.
  • Yoga yaparken kişi daha doğru nefes almayı öğrenir bu da olunum sisteminin gelişmesini sağlar.
  • Yoga yaparken vücut terleyerek biriken toksin ve zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
  • Kalp hastalıkları riskini azaltır. Kalbi korur ve güçlendirir.
  • İç salgı bezlerinin faaliyetlerini artırır.
  • Kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Kanser ile Mücadelede Yoganın Önemi

Yoga kanser ile mücadele aşamasında kişiye büyük katkılar sağlar. Kemoterapi, radyoterapi gibi aşamalarda kişide oluşan baş dönmesi, stres, kaygı, endişer, depresyon, uykusuzluk, mide bulantısı gibi yan etkiler, düzenli yoga çalışmaları ise azaltılabilir. Kanser tedavisi sürecinde kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığına kavuşmasına oldukça yardımcıdır. Yıllardır Hint tıp sisteminde uygulanan yoga, son yıllarda batıda da kanser merkezlerinde uygulanmaya başlamıştır.

Kanser tedavi sürecinde yoga yapmak;  migren, eklem ağrıları, kaygı bozukluğu, yüksek tansiyon, diyabet, astım, bel ve sırt ağrıları, karpal tünel sendromu gibi bir çok rahatsızlığın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kilo kontrolü sağlayarak kişinin kilo almasını engeller, vücudunu zinde tutar. Stresi büyük oranda azaltması ve mutluluk sağlaması kanser tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Hastanın yaşam kalitesini artırır ve daha umut dolu olmasına yardımcı olur. Kazandırdığı doğru nefes teknikleri sayesinde akciğer kanseri yaşayan hastalarda nefes darlığını azaltmaya yardımcıdır.  Ayrıca kişinin uyku problemlerini azalttığı ve uyku kalitesini artırdığı için bu süreçte daha sağlıklı ve zinde olmasına yardımcı olur.

Yoga sayesinde sinir sistemi uyarılır, kan dolaşımı desteklenir, kas ve eklem esnekliği artırılarak iskelet sistemi güçlendirilir, solunum desteklenir, meditasyon ile de zihnin rahatlatılması sağlanır. Tüm bunlar kanser ile mücadele sürecinde hastaya büyük avantaj sağlar.

 

Kanser hastaları yogaya başlamadan önce;

  • Doktoru ile konuşarak kendisi için uygun olup olmadığını danışmalıdır.
  • Yoga eğitimi alacağı kurumun kanser tedavi süreci ile ilgili yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadığını araştırmalıdır.
  • Yoga yaparken kendisi ve vücudu için uygun olmayan, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir