Kalp Açıcı Yoga Pozları

Her biri inanılmaz faydalı ve etkili yoga pozları ile kalp bölgenizi açarak esnetebilirsiniz. “Heart Opener” yani kalp açıcı yoga hareketleri arasında yer alan bu 3 yoga pozu fiziksel olarak enerji artışı yaratarak kalp çakranızı açar. Vücut gücünüzü, özgüveninizi artırır.

Kalp Açıcı Yoga Pozları

1. Wheel Pose or Urdhva Dhanurasana

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basın. Bacaklarınızı kalçalarınıza kadar çekin. Ayaklarınızın kalça genişliği mesafesinde ve birbirine paralel olduğundan emin olun. Kollarınızı başınızın arka kısmına getirin dirseklerinizi kırın ve avuç içlerinizi başınızın yanına yere koyun. Parmaklarınız kalçalarınızı işaret edecek pozisyonda olsun. Derin bir nefes alın ve vücudunuzu yerden kaldırmak için ayaklarınıza ve ellerinize bastırın. Kalçanızı kaldırıp ardından omuz ve baş bölgesini kaldırdıktan sonra kasıkları ve göbeği havaya kaldırın ve nefes alışverişine devam edin. Omurganız ve kalbiniz mümkün olduğunca açılmış olsun. Birkaç derin nefes alışverişi yapın ardından kafa bölgenizden itibaren kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna geri dönün.

2. Camel Pose or Ustrasana

Matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökerek poza başlayın. Dizlerinizin arasında 15 ila 30 santim arasında genişlik bırakın. ( Eğer pozda kendinizi rahatsız hissediyor ya da zorlanıyorsanız rahat etmek için dizlerinizin altına battaniye ya da havlu koyabilirsiniz. ) Dizlerinizin üstünde yavaşça doğrulun. Ayaklarınızın üst kısmı ile kaval kemiğiniz yere bakmalı. Ardından her iki elinizi kalçanızın iki yanında konumlandırarak , kalçanızı öne doğru itin. Üst gövdeniz sabit kalmalı, sadece kalçadan hareket etmelisiniz. Nefes alın ve omuzlarınızı geriye alarak gövdenizin üst bölgesini omurgadan yukarıya doğru uzatın. Ardından yavaşça dirseklerinizi birbirine yaklaştırın, arkaya doğru eğilin ve göğüs kafesinizi yukarıya doğru esnetin. Nefes verirken her iki elinizi de ayak topuklarınız ile birleştirin. 5 – 10 saniye arası bu pozisyonda kalın.

3. Bow Pose or Dhanurasana

Bow pose hareketi için yere yüz üstü yatın. Dizlerinizi kalça genişliğince aralayın. Nefes vererek dizlerinizi arkadan kırın ve elleriniz ile ayak bileklerinizi kavrayın. Ayak topuklarınız mümkün olduğunca kalçanıza yakın olmalı. Nefes alın ve topuklarınızı güçlü bir şekilde kalçanızdan uzaklaştırın, bu esnada başınız ile birlikte üst gövdenizi de yerden kaldırın. Sırt kaslarınızı serbest bırakın. Topuklarınızı kaldırabilidiğiniz noktaya kadar kaldırın ve göğsünüzü olabildiğince açın. İleriye doğru bakın. Kısa nefes alışverişleri ile bu pozisyonda başlangıçta 10 saniye kadar. İleriki seviyelerde yaklaşık 20 – 30 saniye kadar kalın.