Kalp Açan 5 Yoga Hareketi

Bedenimizde ve yaşamlarımızda sevgi, merhamet ve duygu için bir enerji merkezi olan kalp çakramıza bağlanarak , farkındalık yaratan yoga pozları ile kalbinizi açabilir, hem ruhsal hem de fiziksel yaşantınızı dengeleyebilirsiniz. İşte kalp çakrasını açan yoga hareketleri.

Kalp Çakrasını Açan Yoga Hareketleri

1. Half Camel Pose With Heart Chakra Hand Placement

Dizlerinizin üzerine durun. Omuzlarınız ve kalçanız dizlerin hizasında olsun. Avuç içlerinizi, parmaklarınızı aşağı bakacak şekilde, topuklarınızın üst kısımlarına getirin. Kalbinizi dışa doğru açarken kalçanıza basmaya başlayın. Kalp Çakranıza bir elinizi getirin, diğer elinizle topuğunuzu daha güçlü bir şekilde kavrayın. Bir kaç nefes alışverişi süresince bu pozisyonda kalın ve yavaşça başlangıca geri dönün.

2. Wheel Pose

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basın. Bacaklarınızı kalçalarınıza kadar çekin. Ayaklarınızın kalça genişliği mesafesinde ve birbirine paralel olduğundan emin olun. Kollarınızı başınızın arka kısmına getirin dirseklerinizi kırın ve avuç içlerinizi başınızın yanına yere koyun. Parmaklarınız kalçalarınızı işaret edecek pozisyonda olsun. Derin bir nefes alın ve vücudunuzu yerden kaldırmak için ayaklarınıza ve ellerinize bastırın. Kalçanızı kaldırıp ardından omuz ve baş bölgesini kaldırdıktan sonra kasıkları ve göbeği havaya kaldırın ve nefes alışverişine devam edin. Ayak parmak uçlarınızın üzerinde durun. Omurganız ve kalbiniz mümkün olduğunca açılmış olsun. Birkaç derin nefes alışverişi yapın ardından kafa bölgenizden itibaren kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna geri dönün.

3. Bridge Pose

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı ayak tabanları yere basacak şekilde yere sabitleyin. Kollarınızı yanlarında tutun. Yavaş ve kontrollü bir şekilde kalçanızı havaya kaldırın. Kalbinizi olabildiğince açın, kalçanız vücut düz bir çizgi halini alıncaya denk yükselsin. Kollarınızı yerde kalça altında birleştirin. Bu pozisyonda bir kaç nefes alışverişi süresince kalın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4. Upward Facing Dog Pose

Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. Avuç içlerinizi doğrudan omuzlarınızın altına getirin ve dirseklerin gökyüzüne doğru bakmasını sağlayın. Başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı mattan kaldırmak için avuç içlerinize bastırın. Ardından kalçalarınızı da hafif yükseltmek için ayaklarınızdan destek alın. Öne bakıp boynunuzu nötr tutun, kollarınızın dümdüz olduğuna dikak edin. Bu pozisyonda bir kaç nefes alışverişi süresince durduktan sonra başlangıca geri dönün.

5. Bow Pose

Bow pose hareketi için yere yüz üstü yatın. Dizlerinizi kalça genişliğince aralayın. Nefes vererek dizlerinizi arkadan kırın ve elleriniz ile ayak bileklerinizi kavrayın. Ayak topuklarınız mümkün olduğunca kalçanıza yakın olmalı. Nefes alın ve topuklarınızı güçlü bir şekilde kalçanızdan uzaklaştırın, bu esnada başınız ile birlikte üst gövdenizi de yerden kaldırın. Sırt kaslarınızı serbest bırakın. Topuklarınızı kaldırabilidiğiniz noktaya kadar kaldırın ve göğsünüzü olabildiğince açın. İleriye doğru bakın. Kısa nefes alışverişleri ile bu pozisyonda başlangıçta 10 saniye kadar. İleri seviyelerde yaklaşık 20 – 30 saniye kadar kalın.