Kalçaları Esneten 3 Yoga Hareketi

1 . Ardha Matsyendrasana ( Yarım Balık Kralı Pozu )

rahatlatan-yoga-hareketleri

Ardha Matsyendrasana pozu için sırtınız ,düz, dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde matınızın üzerine oturarak başlayın. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi getirin ve sol bacağınızı kasığınıza yakın bir noktaya yaslayın. Sol bacağınızı yavaşça yukarı kaldırın kaldırın ve sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes verin ve kendinizi üst gövdeniz ile birlikte yavaşça sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Hareketi yaparken belinizin dik olmasına dikkat edin.

Sol eliniz ile yeri destekleyin, bu esnada sağ elinizi ise havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere bassın. Aynı esnada sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa doğru döndürün.

Bu pozisyonda 1 dakikaya kadar kalın, ardından nefes vererek pozisyondan çıkın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı hareketi sol tarafınız için de uygulayın.

2 . Güvercin Pozu ( Eka Pada Rajakapotasana Pozu )

yoga-hareketleri

Harekete aşağı bakan köpek pozisyonunda başlayın. Ardından sağ kaval kemiğinizi ileriye doğru uzatın ve matınızın üzerinde olabildiğince paralel olacak şekilde konumlandırın. Sağ dizinizi sağ el bileğinize doğru, sağ ayağınızı ise sol el bileğinize doğru yaklaştırın. Geride, arkada kalan bacağınızı geriye doğru uzatın. Uzatırken olabildiğince esnek olmasına dikkat edin. Kalçalarınızı yavaşça yere yaklaştırın. Başınız yere değecek kadar ellerinizi ileriye doğru uzatın ve başınızı yavaşça yere koyun.

3 derin nefes alışverişi süresince bu pozda kalın ve daha sonra aynı pozu diğer bacağınız için tekrarlayın.

3 . Parsvottanasana  ( Yana Yoğun Esneme Pozu )

yoga-hareketleri

Yana yoğun esneme pozuna ayakta, düz ve omurga dik bir şekilde durarak başlayın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ellerinizi ise saygı pozisyonunda olacak şekilde sırt bölgenizde birleştirin. Sağ ve sol ayağınızı birbiri ardına hizalanacak şekilde sol tarafa doğru görseldeki gibi çevirin. Kalçalarınızı sıkın ve kalçanızdan sola doğru dönün. Sol diziniz sol ayak bileğiniz ile aynı hizaya gelsin.

Karın bölgenizden sola dönerek karnınız yoga matının önüne gelecek şekilde sağ bacağınızın üzerine doğru eğilin. Gövdeniz yere paralel bir görünümde olmalı.
Bu pozisyonda bir kaç nefes alışverişi kadar durun. İlerleyen dönemlerde yaklaşık 15 -20 saniye kadar duruşunuzu artırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir