Kalça Sıkılaştıran Yoga Hareketleri

Kalça bölgesini sıkılaştırarak şekle sokabilmek hemen her kadının büyük bir sıkıntısı. Evde yapabileceğiniz bazı kolay yoga pozları ile kalça bölgenizi sıkılaştırarak şekillendirebilmeniz mümkün.

İşte kalçaları çalıştıran yoga hareketleri

1 . Utkatasana ( Sandalye Pozu )

selulit-onleyen-yoga-hareketleri

Utkatasana pozuna ayakta düz, ayaklarınız kapalı olarak başlayın. Dizlerinizi yavaşça kırarak, sanki bir sandalyeye oturuyormuşsunuz gibi kalça bölgenizi eğin. Kollarınızı yüzünüzün yanında olacak şekilde görseldeki gibi yukarıya kaldırın. Ayak parmaklarınızın önünü görecek şekilde önünüze bakın, göremiyorsanız parmaklarınızı görene kadar kalçanızı arkaya doğru verin. Omuz başlarını geriye doğru yükseltin ve doğruca karşıya bakın.

Bu pozisyonda en az üç derin nefes alışverişi süresinde kalın.

Sandalye pozu kalça kaslarının güçlenmesini sağlar, çok iyi bir yağ yakıcı egzersizdir. Ayrıca selülit oluşumunu engeller, omurga bölgesini güçlendirir.

2 . Trikonasana (  Üçgen Duruşu )

TrikonasanaTrikonasana pozuna matınızın üzerinde ayakta, ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha geniş açarak başlayın. Nefes alın ve kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak kısmından 90 derece sağa  doğru döndürün, nefes verin ve pozunuzu hiç bozmadan sağ tarafınıza doğru yavaşça eğilin. Sağ eliniz yere değene dek eğilebilirsiniz, eğer yere değmekte zorlanıyorsanız sağ ayak bileceğinizi tutarak hareketi kolaylaştırıp destek alabilirsiniz. Bu esnada sol kolunuz dümdüz yukarıda olmalı.

Birkaç nefes alışverişi süresince bu pozda kaldıktan sonra nefes alarak yavaş ve hafifçe her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde ilk pozisyona gelin. Sağ ve sol tarafta da 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar halinde uygulayın.

Trikonasana bel ve kalça bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmayı sağlar. Poponun üst kısmını geliştirir, denge duyusunu sağlar.

3 .Virabhadrasana III ( Savaşçı 3 )

yoga-hareketleri-virabhadrasana

Virabhadrasana III hareketine matınızın üzerinde ayakta düz bir şekilde durarak başlayın. Ardından yavaşça öne doğru katlanarak eğilin ve ellerinizi omuzlarınızın hemen altında yerde kalacak şekilde getirin. Ağırlığınızı sol bacağınıza vererek sağ bacağınızı arkaya doğru kaldırın. Sanki bir şeyi itiyormuş gibi sağ topuğunuzu itin. Kollarınızı yerden kaldırarak gövdeniz yere paralel oluncaya kadar ileri uzatın.

3 ile 5 saniye arası pozisyonda kalın ve ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek egzersizi diğer ayağınız için tekrarlayın.

Popo bölgesini çalıştıran bu poz, ayrıca karın kaslarını ve sırt bölgesini de çalıştırır, selüliti önler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir