Kalbini Yoga ile Koru

kalp-yogası-nedir

Kalp yogası sayesinde kalp krizi, hipertansiyon gibi önemli rahatsızlıklar ile mücadele edebileceğinizi biliyor muydunuz? Zihin sağlığını korumak, manevi huzura erişmek ve mutlu olmayı başarabilmek için uygulanan yoga teknikleri; sadece ruhani açıdan gelişmenize yardımcı olmuyor; önemli fiziksel rahatsızlıkların da tedavisinde etkili oluyor.

Diyabet, obezlik ya da psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde yogadan yararlanılırken, kroner kalp rahatsızlıkları da kalp yogası sayesinde minimize edilebiliyor.

kalp yogası nedirKalp Yogası Nedir?

  • Uygunsuz bir yaşam sürme, sağlıksız ve yanlış beslenme, olumsuz düşünce kalıpları; kalp krizi başta olmak üzere çoğu kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olan en önemli etkenler.
  • Düşünce ve duygulardaki her türlü olumsuzluklar ise vücutta kimyasal süreci başlatan ve yüksek yağ oranı, yüksek tansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaran faktörler.
  • Bu aşamada kalp yogası; zihinsel olarak rahatlamayı ve damar tıkanıklığı oluşumlarını engellemeyi amaçlıyor.
  • Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkiler gösteren kalp yogası; böylelikle kalp sağlığının da korunmasına yardımcı olmuş oluyor.
  • Kalp yogası; çoğu rahatsızlığın asıl nedeni olan doğru nefes alamama konusunda da kişilere yol göstererek, bireylere kalp atışlarını kontrol etmeyi de öğretiyor.

Kalp Yogası Nasıl Yapılır?

kalp yogası nedir

  • 45 dakika yoga ve 15 dakika meditasyon olacak şekilde kalp yogası; 1 saat sürüyor.
  • Bu esnada kişilerin yüksek tansiyon vb. rahatsızlıklarını tetikleyici olabilecek ağır aerobik yoga uygulamaları yerine daha hafif ve daha kolay hareketler tercih ediliyor.
  • Kalp yogası; temel duruş biçimleri, nefes teknikleri, derin gevşeme ve meditasyon olacak şekilde 4 farklı ve birbiriyle bağıntılı bölümden oluşuyor.
  • Yoga yapılan ortamın ne sıcak ne de soğuk olmaması bir diğer zorunluluk.

Sizler de yüksek tansiyon, kolesterol vb. rahatsızlıklar ile mücadele ediyorsanız; kalp yogası uygulamalarına katılabilir; daha kaliteli ve huzurlu bir yaşama sahip olabilirsiniz.

(Visited 170 times, 1 visits today)
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0