İnsomnia Düşmanı Yoga Hareketleri

İnsomnia ( uyuyamama hastalığı ) çağımızın en büyük problemlerinden biri. Uykuya dalamamak, sürekli uyanmak, normalden daha erken uyanmak ve tüm bunların sonucunda gün boyu kendini yorgun ve uykusuz hissetmek. İyi bir uyku için bir çok tedavi yöntemi mevcut, yoga da bunlardan birisi. Bazı yoga hareketlerini düzenli sürdürerek rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilmeniz mümkün. Bu yoga egzersizleri stresinizi atmanızı, kaslarınızı ve vücudunuzu rahatlatmanızı ve uyumayı kolaylaştırmayı sağlayabilir. ( Uyku problemini şiddetlendiğinde, altında depresyon veya kalp rahatsızlığı gibi sebepler yattığını düşündüğünüzde ya da herhangi bir teknik işe yaramadığında mutlaka doktorunuza başvurun. )

İşte evinizde kolayca yapabileceğiniz uykusuzluğa iyi gelen yoga hareketleri;

1 . Balık Kral Pozu ( Ardha Matsyendrasana )

Ardha MatsyendrasanaPazisyona sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde yere oturarak başlayın. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi getirin ve sol bacağınızı kasığınıza yakın  bir noktaya yaslayın. Sol bacağınınız yavaşça kaldırarak sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes vererek kendinizi sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Belinizin dik olmalı. Ardından sol eliniz ile yeri destekleyin ve sağ elinizi havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere bassın, bu esnada sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün. Bu pozisiyonda 1 dakikaya kadar kalın, ve nefes vererek pozisyondan çıkın, ilk pozisyona geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de uygulayın.

Balık kral pozu omurgadaki gerilimi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca omuz, kalça ve boynu da esnetir.

2 . Yaslanmış Tanrıça Duruşu ( Supta Baddha Konasana )

Supta Baddha Konasana tanrıça pozu

Yaslanmış Tanrıça Duruşunu ( Supta Baddha Konasana ) serbest yapabileceğiniz gibi bir yastık yardımı ile de yapabilirsiniz. Dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınız birleşecek şekilde yere oturun. Yastık ya da destek kemikleri tam sırtınızın ortasına konumlanmış olmalı. Nefes vererek yavaşça yastığın üzerine uzanın ve ellerinizle yere bırakın. Sırtınızın orta kısmı ve başınız desteklerde olmalı. Ellerinizi avuç içleri yukarıda, gövdenize 45 derece açı yapacak şekilde serbestçe bırakın. Rahat olduğunuz konumu bulduğunuzda ayaklarınızı birleştirin ve dinlenin. Bu pozisyonda en az 1 dakika kalın.

Yaslanmış Tanrıça Duruşu kalça kaslarınızı gevşetir, zihninizi rahatlatır ve vücudunuzu uyku moduna sokar. Ayrıca adet öncesi ve menopoz gerginliklerine iyi gelir. Sindirimi rahatlatır.

3 . Çocuk Duruşu ( Balasana )

evde yoga çocuk duruşu

Dizleriniz hafif aralık kalacak şekilde dizlerinizin üzerinde yere çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze uzatın ve ellerinizle öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi rahat olacak şekilde bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Bu pozisyonda en az bir kaç dakika boyunca kalın.

Çocuk duruşu baş ağrılarınızı azaltır, sırtın üst kısmı ile boynu rahatlatır. Vücudu ve zihni sakinleştirir, rahatlatır.

4 . Ölü Duruşu ( Shavasana )

shavasana ölü duruşu

Ölü duruşu çok basit bir duruş gibi gözükse de sakinleşmeyi sağlayan en etkili pozlardan birisi. Başlangıç olarak yatağınızın ya da düz bir minderin üzerine dizleriniz bükülü ve tabanlarınız yerde olacak şekilde oturun. Kollarınızdan destek alın ve yavaşça önce belinizden başlayarak sırt ve daha sonra düz bir şekilde başınızı yere koyun. Ardından ayaklarınızı dümdüz olacak şekilde uzatın ve kollarınızı omuz genişliğinde açın. Avuç içleriniz yukarıya baksın. Gözlerinizi kapatın ya da gözleriniz ile tek bir noktaya bakın. Nefesinizi tutmadan bu pozisyonda 3 ila 5 dakika boyunca kalabilirsiniz.

Ölü duruşu sizi nefesinize odaklar ve günün stres endişe kaygı gibi olumsuz enerjilerini atmanıza yardımcı olur, kan basıncını düşürür. Bitkinlik, uykusuzluk, baş ağrısı, anksiyete ve depresyonu azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir