Hot Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

26 yoga duruşu ve 2 farklı nefes tekniği ile yapılan ve Hindistan kökenli bir yoga türü olan Hot Yoga ile zayıflamaya ve sağlıklı bir yaşam sürmeye ne dersiniz?

Son zamanların oldukça popüler egzersiz ve zayıflama yöntemleri içerisinde yer alan Hot Yoga nedir? Nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız; yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nedir Hot Yoga?

bikram_yoga_nedirBikram Yogası olarak da adlandırılan Hot Yoga; vücut kaslarına esneklik kazandırmak ve terleme yolu ile vücudu toksinlerden arındırarak, yeniden şekillendirmeyi hedefleyen bir yoga çeşidi.

Hot Yoga yapılacak mekanın sıcaklık derecesinin 40-45 arasında olması gerekiyor.

Hot Yoga Nasıl Yapılır?

  • 26 farklı yoga duruşu, 1-1,5 saat gibi bir süre içerisinde durmaksızın arka arkaya gerçekleştiriliyor.
  • Çalışma, nefes tekniği ile başlıyor. Nefes ise burundan alınıp, ağızdan veriliyor.
  • Nefes tekniğinden sonra yoga; ayakta duruşlar ile devam ediyor. Oldukça zor olan bu duruşlar arasında tek bacak üzerinde duruş hareketleri de bulunuyor.
  • Hareketler, sıcak bir ortamda gerçekleştiği için kişide bol bol su içme isteği de uyanıyor ve bu yüzden yoga esnasında kişinin çokça su tüketmesi gerekiyor.
  • Yoga hareketlerinin aç karına yapılması bir ön koşul. Ortam koşulları ve hareketler zaten oldukça zor olduğu için hareketlerin tok karna yapılması; yogayı daha da zorlaştırıyor. Hatta kişinin sindirim sistemi problemleri ile karşılaşmasına bile neden olabiliyor.

Bu Yoga çeşidi; oldukça zorlayıcı olduğu için kesinlikle sağlıklı ve dayanıklı kişiler tarafından tercih edilmesi gerekiyor. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlığınız varsa Hot Yoga, sizin için uygun olmayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir