Herkesin Kolayca Yapabileceği Yoga Hareketleri

Yoga ruh sağlığından tutun vücut sağlığına, sindirim ve bağışıklık sistemine kadar vücudun her bir bölgesi için faydalı olan yaşam biçimi yöntemlerinden biri. Düzenli olarak yoga yaparak kalp sağlığınızı koruyabilir, stres ve depresyonu hayatınızdan uzaklaştırabilir, baş, boyun, sırt gibi bölgelerinizde oluşan ağrılardan kurtulabilir, vücudunuza esneklik katabilirsiniz.

Kolay Yoga Hareketleri

1. Virabhadrasana II ( Savaşçı 2 Duruşu )

Harekete matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

Ardından hareketi sol bacağınız için de tekrarlayın.

2 . Vrksasana – Ağaç Pozu

Ağaç pozuna ayakta, ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz olacak bir şekilde başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza kaydırın. Ardından yavaşça sol dizinizi bükün. Kalçanızı sola doğru mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığını bozmayın, sol ayağınızın altını sağ uyluk ya da kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonunda göğüs hizasına getirip birleştirin. Bu şekilde birkaç nefes alışverişi süresince durun.

Sonrasında yavaşça ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya düz bir şekilde havaya doğru kaldırın. Başınız ve gözleriniz, karşıya tek bir hizaya baksın. Kalça açıklığını koruyun. Birkaç nefes alışverişi süresince de bu pozisyonda kalın ve yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

3 . Adho Mukha Svanasana ( Aşağı Bakan Köpek )

Ellerinizi ve dizlerinizi matınızın üzerine yerleştirerek masa pozunda duruşa başlayın. Ardından dizlerinizi kalçalarınızın altına getirin ellerinizi ise öne doğru kaydırarak omuzlarınızdan öne doğru gelmesini sağlayın. Nefes alarak dizlerinizi yerden kaldırın. Poponuz tavanı görecek şekilde yukarıda iken, boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Topuklarınızın yerden kalkmadığına emin olun. Bilek kıvrımlarınız mata paralel olsun.

En az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4. Upavistha Konasana ( Geniş Açılı Öne Eğilme Duruşu )

Ayaklar kalça genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde ayakta durun. Ayak parmaklarınız öne düz bir şekilde baksın. Daha sonra nefes alın ve göğüs yere paralel olana kadar kalçalardan ileriye doğru eğilin. Omuzlardan doğru ellerinizi yere yerleştirin. Avuç içleri yere, bacakların arasında bir konumda olacak şekilde otursun. Daha sonra nefes verin ve dirseği büküp başı zemine doğru indirerek gerginliği derinleştirin, aşağıya doğru bastırın ve üst kolları yere paralel olarak uzatın. 1 dakika bu pozisyonda bekleyin.

5 . Bridge Pose ( Köprü Duruşu )

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalça hizasında açık olsun, ellerinizi ve kollarınızı ise yanlarınıza düz olacak şekilde yerleştirin. Belinizi yavaşça yukarıya kaldırıp tekrar aşağıya indirin.

Köprü egzersizini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı olabildiğince sıkmalısınız.