Hangisi Senin Yogan ?

Yoga yapmaya yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biridir ”Hangi Yoga?” sorusu. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yogadan beklentileriniz, neye ihtiyaç duyduğunuz, yoganın en çok hangi yönünün daha çok ilginizi çektiği hangi yoganın size daha uygun olacağı konusunda ip ucu verebilecek cevaplardan bir kaçı.

Yoga çeşitlerinin tümü zihninizi rahatlatıp, sizi olumsuzluklardan arındırmaya yeter.  Ama seçtiğiniz herhangi bir yoga stili enerjinizi, gücünüzü, esneklik ve dengenizi artırmanıza sebep olurken bir başka yoga stili bunu sağlamayabilir. Bu yüzden zihniniz ve vücudunuz için en fazla yararı sağlayacak yoga stilinizi bulmanız önemli. Hangi sebep ile yogaya başladığınızı, hedefinizin ne olduğunu belirleyin ve kendinize en uygun olan yoga stilini tercih edin.

Iyengar Yoga

Yogaya yeni başlıyorsanız , detay ve disiplini seviyorsanız bu yoga stili tam size göre. Iyengar Yoga bazı beden pozisyonlarının uzun süreli yapılmasına dayanır. Sözcük olarak birleşmeyi ifade eder. Esneklik konusunda henüz zayıfsanız Iyengar’ı seçebilirsiniz.  Bu yoga stili esnasında pozisyonlar titizlikle ve en ince detayına kadar büyük bir konsantrasyonla yapılır. Son derece kontrollü bir şekilde uygulanır. Duruşlarda uzun süre kalınır ve asanalar daha az tekrarlanır. Bir Iyengar yoga seansı esnasında tahta takozlar, kemerleri, sandalyeler, geniş yastıklar kullanılır. Bu destekler, pozların daha kolay, daha güvenli ve etkili biçimde yapılmasına yardımcı olur.

iyengar yoganın faydaları

Bikram Yoga

Terlemeyi ve zayıflamayı hedef edindiyseniz tercihiniz bikram yoga stilinden yana olmalı. Bikram yoga stili 26 adet Hatha Yoga egzersizi ve 2 adet nefes egzersizinden oluşur. 38-40 derece sıcaklıktaki salonlarda uygulanır. Yüksek sıcaklık, kas ve tendonları çalıştırır böylece vücuda çeviklik kazandırılır ve toksinler atılır.

bikram yoganın faydaları

Vinyasa Yoga

Kaslarını geliştirmeyi hedefleyenler için Vinyasa yoga birebirdir. Özellikle omurga kas sistemini esnetir ve güçlendiririr. En enerjik yoga branşı sayılan Vinyasa Yoga ‘da asanalar arasındaki her geçiş nefes ile bağlantılıdır. Her nefes alındığında bir poza, her nefes verilişinde de başka bir poza geçilir. Akışkan bir yoga tarzıdır. Bedeninizin sınırlarını öğrenmeniz için Vinyasa Yoga stilinden iyisini bulamazsınız.

vinyasa yoganın faydaları

Kundalini Yoga

Seks hayatını canlandırmak , stres fobi ve depresyondan kurtulmak isteyenler Kundalini yoga stilini tercih edebilir. Kundalini kelimesi Sanskritçe ‘de “gizemli” anlamına geliyor. Etkisi çok hızlıdır. Kundalini dersine başlarken kendinizi gergin, öfkeli, sinirli hissediyor olsanız bile dersin sonunda yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle sınıftan çıkacaksınız. İçinizin enerjiyle yıkanmasına ve arınmasına sebep olacak. Ayrıca Kundalinin seksüel enerjinin de serbest bırakılması amacıyla kullanıldığı bilinen faydaları arasında.

kundalini yoganın faydaları

Yin Yoga

Esneklik kazanmak isteyenlerin yogası. Eklemlerimizi esneterek, bedeninizi esnetmeye yarar. Ayrıca sessiz ve sakinleştiren bir stildir. Eğer ihtiyacınız sakinleşmek, gevşemek ve sağlığınıza tekrar kavuşmak ise Yin Yoga çok faydalıdır. Bağ dokunun bozulmasını ve  kısalmasını önlediği için selülite karşı da çok iyi gelir.

yin yoganın faydaları

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir