Hangi Meditasyon Sana Uygun?

Zihni dinlendirip düşünceleri kontrol altına almak, hem beden hem de ruhta sabit bir dinginlik sağlamak, kötü düşüncelerden arınmak meditasyonun genel amaçlarından bazılar. İçsel huzur ve bütünlüğünüzü sağlamak ve korumak için düzenli olarak meditasyon yapabilirsiniz ( Bknz : Meditasyon nasıl yapılır? ) Meditasyon da kendi içinde türlere ayrılır, karekterinize, hayattan isteklerinize göre kendi meditasyon türünüzü seçebilirsiniz.

meditasyon-turleri1 . Vipassana Meditasyon

Olanı olduğu gibi görmek anlamına gelen Vipassana, Hindistan ‘ın en eski meditasyon türlerinden biri. Hayattan kendini soyutlayıp, tamamen susarak kendini gözlemlemek, ruhu arındırmak temel hedefi. Yaşanan gerilimli sorunlardan kolayca kurtulmak, her şeyi olduğu gibi kabullenmek ve büyük bir aydınlanma yaşamak istiyorsanız Vipassana meditasyon türünü tercih edebilirsiniz.

Vipassana 10 gün boyunca hiç konuşmadan, belli başlı ahlak kurallarına uyarak uygulanır.

2 . Transandantal Meditasyon

Zihni ve bedeni dinleyerek yapılan Transandantal Meditasyon, en kolay meditasyon türlerinden biridir. Meditasyon esnasında zihin uyanık olsada faaliyetleri durdurularak, derin bir trans anı yaşanır, beyin boşaltılarak stres ve endişelerden uzaklaşılır. Zihninizi sonsuz bir mutluluk ve farklı bir deneyime açmak istiyorsanız Transandantal Meditasyon türünü seçebilirsiniz.

Transandantal Meditasyonu yapmak için  günde iki kez oturarak gözler kapalı 20’şer dakika boyunca meditasyon yapmak yeterlidir.

3 . Raja Yoga Meditasyonu

meditasyon-turleriİrade gücünü kullanarak kendi kendini terbiye etmeyi amaçlayan raja yoga meditasyonunda, nefes, tüm duyular ve iç organların işleyişi tamamen kontrol altına alınır. Akıl ve zihin bilinçli bir şekilde dinginliğe ulaştırılarak, benliğe odaklanmayı hedef alır.

Kendini daha iyi anlamayı, ilişkilerini şekillendirmeyi, düşünce ve duygularını kontrol etmeyi, iradeyi hakimiyet altına almayı hedefleyenler raja yoga meditasyonunu tercih edebilirler.

4 . Kundalini Meditasyonu

Kundalini meditasyonu hareket, enerji, müzik, renk gerektiren bir meditasyon şeklidir. Enerji banyosu gibidir, çakralarınızdaki tüm enerjileri açığa çıkarmanızı sağlar. Ortaya çıkan enerji ile birlikte içe dönmenizi, kendinizi fark etmenizi hedefler.

Yaklaşık 1 saat süren kundalini meditasyonu, dört bölümden oluşur. İlk üç bölümde müzik kullanılırken, son bölümde müzik bulunmaz. Yenilenmek, enerji dolu bir farkındalık yaşamak istiyorsanız kundalini meditasyonunu tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir