Hamilelikte Yoganın Faydaları

Günlük hayatta kişileri huzura ulaştıran yoga, hamilelik boyunca da mucizevi etkileri ile anne adaylarını, fiziksel ve ruhsal açıdan adeta güçlendiriyor, hamileleri anneliğe birçok açıdan hazırlıyor. Hamileliğin 14. haftasında kadın doğum uzmanı tarafından da anne adayının yoga aktivitelerine katılmasına sakınca görülmeyen durumlarda hamileler, yoga hareketlerine başlayabiliyor. Ancak bu hareketlerin zorlayıcı olmaması ve ağır olmayan hareketleri içermesi gerekiyor.

hamile yogası nedirHamile Yogası Nedir?

En genel tanımıyla hamile yogası, hamilelik sürecini daha rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginlikler gibi hamilelik belirtilerini hafifletmek, bedeni doğum ve doğum sonrası sürece hazırlamak için uzman eşliğinde uygulanan yoga çalışmalarını ifade ediyor.

Hamile yogası sadece anne adayını fiziksel açıdan doğuma hazırlamayı amaç edinmiyor, bunun yanı sıra annenin bebek ile olan ruhsal bağlantısının da daha güçlü olmasına yardımcı oluyor.

Hamilelikte Yoganın Faydaları

1) Pelvis kaslarını, karnı ve sırtı güçlendiren yoga, gereksiz gerginlikleri hamileden uzaklaştırmanın yanı sıra perinyum bölgesini de güçlendirerek doğum kanallarını doğuma hazır hale getiriyor.

hamilelikte yoga2) Bel bölgesini koruyan ve omurgalara destek veren yoga hareketleri, daha kolay ve daha uyumlu bir hamilelik sürecine zemin hazırlıyor.

3) Nefes çalışmaları sonrasında kapasitesi artan ciğerler, hem annenin hem de bebeğin daha temiz ve daha bol oksijen almasına eşlik ediyor.

4) Anne adayı, meditasyon niteliği de olan yoga sayesinde duygularını daha yoğun bir şekilde yaşıyor ve doğuma dair beklentilerinin daha kolay farkına varıyor. Ruhsal bir bütünlük uyandıran yoga, anne ile bebek arasında sıcak, samimi ve duygusal bir bağın kurulmasına aracılık ediyor.

Hamilelik sürecinde yapabileceğiniz yoga egzersizleri için daha önce paylaştığımız yazıları inceleyebilirsiniz :

Hamilelikte Sırt Ağrılarına İyi Gelecek 5 Yoga Pozu

Hamile Yogası ve Egzersizleri

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir