Hamilelikte Sırt Ağrılarına İyi Gelecek 5 Yoga Pozu

Bazi kadınların hamilelik süreçleri çok ağrılı ve stresli geçebiliyor. Özellikle gebelik süreçlerinde sırt ağrısı en çok yaşanan problemlerden birisi. Hamilelik ilerledikçe sırt ağrıları da birlikte artıyor. Bu da iş gücü kaybına ve zor bir doğuma sebep olabiliyor.

Eğer hamileliğiniz sürecinde sırt ağrısı yaşıyorsanız, evinizde bu hamileler için yoga duruşlarını yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

1 .  Oturarak Yana Eğilme Pozu ( Seated Side Bend )

Seated Side Bend –oturarak yana eğilme

Öncelikle matınızın üzerine ya da düz bir zemine bağdaş kurar şekilde oturun. Kollarınız iki yanınızda gevşek bir halde dursun. Sol kolunuzu yüzünüzün yanından tavana doğru uzatacak şekilde yukarıya kaldırın. Sağ eliniz hala yerde durmalı. Yavaşça gövdenizi sağa doğru eğmeye başlayın. Esneme yaparken dirseğinizin bükülmesine izin verin böylece daha derin bir esneme yapabilirsiniz. Aynı pozu diğer tarafınız için de tekrarlayın.

Bu poz kalça ve gövdenizi açacak, sırtınızda oluşan ağrıları azaltacaktır.

2 . Oturarak Omurga Döndürme ( Ardha Matsyendrasana )

Ardha Matsyendrasana oturarak omurga döndürme

Yine yerde bağdaş kurarak pozisyona başlayın. Bir eliniz çarpraz dizinizde diğer eliniz ise arkanızda kalçanızın gerisinde belinizi kavrayacak şekilde pozisyona girin. Bu şekilde omurganıza bir dönme hareketini veriyor olacaksınız. Bu hareketi her gün 3-4 kez tekrarlayın.

Bu poz sırtınızdaki ağrıları alır, omurganızı güçlendirir ve postürünüzü düzeltir.

3 . Oturarak Kartal Duruşu ( Sukhasana with Garudasana )

oturarak kartal duruşu

Normalinde ayakta yapılan bir poz olan kartal duruşu, hamilelik sürecinde oturarak uygulamanız tavsiye edilir. Yine bağdaş kurulu pozisyonda yere oturarak pozisyona başlayın. Sağ kolunuzu sol kolunuzun altından dolayın ve parmak uçlarınız yukarıya bakacak şekilde avuç içlerinizi birbirine bastırın. Dirseklerinizi hafifçe ve yavaşça yukarı kaldırarak omuzlarınızdaki rahatlamayı ve esnemeyi hissedin. Bu duruş sırt ağrılarınıza iyi geldiği gibi, omuzlarınızı açar, denge ve konsantrasyonunuzu artırır.

4 .  Oturarak Öne Eğilme Duruşu ( Pascimottanasana )

Paschimottanasana oturarak öne eğilme

Ayaklarınızı dümdüz uzatarak , baston duruşunda oturun. Derin bir nefes alarak omurganızı uzatın. Omurganızı öne doğru uzatırken karnınızı sıkıştırmadığınızdan emin olun. Yavaşça yavaş öne eğilerek ayak parmaklarınıza dokunun, eğer zorlanıyorsanız ayaklarınıza dokunmak zorunda değilsiniz, önemli olan omurganızı çalıştırıyor olmanız. Daha sonrasında ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve hafifçe omurganızı geriye doğru esnetin.

Bu poz sırt ve hamstring esnekliğini geliştirir. Sırtınıza esneklik verir, omur sinirlerinizi ve sırt kaslarınızı uyarır.

5 . Balık Kral Duruşu ( Ardha Matsyendrasana )

Ardha Matsyendrasana balık kralı duruşu

Normalde sağ dirseğiniz sol diziniz ile buluşması gerekirken, bu versiyonda sağ dirseğinizi sağ diziniz ile birleştirebilirsiniz. Sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde yere oturun. Daha sonra dizlerinizi kırın ve öne koyun. Görseldeki gibi sağ bacağınızı sol bacağınızın önüne atın ve sağ dirseğinizi sal dizinizin üzerine koyun. omurganızın dik oldugundan ve göbeğinizi sıkıştırmadığınızdan emin olun.

Omuz, kalça ve boynu esneten bu duruş, sırt ağrılarınıza da iyi gelecektir.