Hamile Yogası ve Egzersizleri

Hamilelik bir kadın için en önemli dönemlerden biridir. Duygusal ve fiziksel bir çok değişime eşlik eden kimyasal yani hormonsal değişimler ile vücudun bu dönemdeki stres ve fiziki sıkıntı yükü artar. Yoganın hamilelik üzerine oldukça olumlu etkileri vardır. Hamilik döneminde yapılabilecek hamile yogası egzersizleri her şeyden önce stres yükünün azaltılmasına yarar.

Hamileler yoga veya fiziksel egzersiz yapamaz, zorlanır gibi bir yanlış bir algının düzeltilmesi gerekir. Hamileler için doktor önerisi ile verilebilecek pek çok fiziksel egzersiz şekli olduğu gibi yoga egzersizleri de mümkündür. Burada önemli olan hamilelik sürecinizin ve fiziksel durumunuzun buna elverişli olmasıdır ki bunu doktorunuza danışmanız gerekir. Bu dönemde yapılacak hamile yogası egzersizleri için bir yoga uzmanından, özellikle hamilerle çalışmış bir uzmandan tavsiye almanız yararlı olacaktır.

hamile yoga2

Hamilelikte önemli olan sizin ve bebeğinizin fiziksel durumudur. Yine sizin ruhsal durumunuz ,hamileliğin size yüklediği stresten arınma yolları bulmanız, önemli konulardandır. Hamilelikte yapacağınız yoga egzersizlerinin ilki, sessiz bir ortamda kullandığınız zemin üzerinde bağdaş kurar gibi oturarak kollarınızı iki yana gergin şekilde açarak sağlayacağınız duruşa konsantre olmaktır. Vücudunuzun belden yukarısı salık bırakmadan mümkün olduğunca dik ve gergin oturmalısınız. Hareketin gerginliği ve zorluğu hamilelik döneminize göre değişir. Aşırı gerginlik ve zorlamalardan her egzersiz gibi bu egzersiz için de kaçınmalısınız.

Hamilelikte yogaya başlama döneminizi mutlaka sürecinizi takip eden doktorunuza danışınız. Genelde 12. Hafta itibariyle başlamanız önerilse de duruma göre daha önce başlamanız veya hiç başlamamanız gibi tavsiyeler oluşabileceğini göz ardı etmeyiniz. İkinci bir hamile yogası egzersiziyse bir diziniz ve bir eliniz yerde olacak şekilde zemine dik durarak oluşturacağınız gergin duruştur. Duruşu, gerginliği bir kolunuzu dirsekten bükmeden havaya kaldırarak sağlayacaksınız. Bu duruşla birlikte sağlayacağınız rahatlama, stres ve kramplarınız için çözüm olacaktır.

hamile yoga1

Son bir egzersiz önerisi ikinciye benzer şekilde ancak ayak ve diziniz zeminde bir eliniz dizinizde diğeri kolunuzla birlikte dik olarak havada olacak şekilde sağlayacağınız duruştur. Nefes alışverişlerinizle de taşıdığınız bebeğe daha çok oksijen gitmesini sağlarsınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir