Güne Yoga ile Merhaba De : Yatakta Yapabileceğiniz Yoga Hareketleri

Genelde sabah ilk uyandığımız gibi ya önce telefona koşar sosyal medya hesaplarımızı kontrol ederiz, ya da uyandığımız için çok mutsuz olup alarmı biraz daha erteleriz. Hangisiyle başlarsanız başlayın güne keyifsiz ve enerjisiz devam edeceğiniz kesin. Ancak sabahları uyandığınız gibi her şeyi bir kenara bırakıp yoga yapmaya başlarsanız hem güne daha huzurlu bir başlangıç yaparsınız hem de günün geri kalanını garantiye alırsınız. İşte sabah uyandığınız gibi yapabileceğiniz yoga hareketleri.

Yatakta Yapabileceğiniz Yoga Hareketleri

1 . Balasana

Balasana pozu için dizleriniz hafif aralık olacak şekilde yatağınızın üstünde oturun. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatın. Ardından yatağın üzerinde elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Bacaklarınız sabit kalacak. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın ve alnınızı yatağın üstüne yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek derin nefes alışverişlerinize devam edin.

Yaklaşık bir dakika boyunca bu pozisyonda bekleyin.

Balasana kalça, uyluk ve bileklerinizi esnetir, vücudunuzu rahatlatır, ağrılarınızı azaltır.

2 . Supta Baddha Konasana

Bu hareketi daha rahat yapmak için arkanıza yastık ile destek yapabilir ya da desteksiz de uygulayabilirsiniz. Dizlerinizi kırarak ayaklarınızı yere koyun. Destek kemiklerinizin arkasına uzunlamasına konumda olmalı. Nefes verip ve ellerinizle yere dayanarak hafifçe desteğin üzerine uzanın. Sırtınızın orta kısmı ve başınız desteklenmiş olmalı. Elleriniz avuç içleri yukarıda, gövdenize 45 derece açı yapacak şekilde yanlarda olmalı. Rahat olduğunuz konumu bulduğunuzda ayaklarınızı birleştirin ve dinlenin. Bu pozisyonda en az 1 dakika kalın.

Hareket kan dolaşımını artırır, uyluk ve kasıkları esnetir.

3 . Ananda Balasana

Mutlu bebek pozu için yatağınızın üzerinde sırt üstü olacak şekilde yatın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi vererek dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin. Ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Bu esnada sırtınız dümdüz  olmalı, bel bölgenizde yer ile boşluk olmamalı. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın ve koltuk altınıza doğru çekin. Bu duruşta en az 30 sn-1 dk arası kalın ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönerek dinlenin.

Bu hareket stresinizi azaltır, beyni sakinleştirir, yorgunluğunuzu alır.

4 . Supta Matsyendrasana

Yatağınızın üzerine sırt üstü yatın. Sağ dizinizi göğsünüze doğru çekerek kucaklayın, sol elinizi sağ uyluğunuzun dışına doğru getirin ve sağ dizinizi sola doğru yatırmaya başlayın. Sağ diziniz solda yatarken iki elinizi de açarak yanlarınıza koyun. Bu pozda en az beş kez derin nefes alarak kalın, daha sonra diğer bacağınız için aynı pozu tekrarlayın.

Bu hareket omurgayı esnetip rahatlatır, sindirimi destekler, kalça bölgesini esnetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir