Güne Daha Enerjik Başlamanızı Sağlayacak 4 Yoga Pozu

Sıcakların da kendini belli etmeye başlaması ile artık sabahları uyanmak ve güne zinde başlamak daha da zorlaşmaya başladı. Kendinizi enerjisiz ve güne hazır hissetmediğiniz sabahlarda yatağınızdan çıkmanıza bile gerek kalmadan, sadece 5 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu yoga duruşları ile güne daha enerjik ve motivasyonu yüksek devam edebilirsiniz.

1 . Derin Boğaz Nefesi ( Ujjayi Pranayama )

Ujjayi Pranayama derin boğaz nefesi

Yere ya da yatağınıza bağdaş kurup, kolay oturuş pozisyonunda duruşa başlayın. Burnunuzdan nefes alın. Nefes alırken nefesinizin tıslama sesi çıkarması için boğazınızın arka kısmını daraltın. Ardından ağzınızdan nefes verin ve mırıldayarak bir ”ha” sesi çıkarın. Bir sonraki nefes alışınızda ağzınızı kapalı tutun ve burnunuzdan nefes alırken boğazınızı hafifçe daraltın; ”ha” sesini çıkarırken yaptığınız gibi ağzınızı kapalı tutun. Boğazınızda daha önce hissetmiş olduğunuz hissi yakalamaya çalışarak burnunuzdan nefes verin.

Başlangıçta 30 sn ile 1 dk arası bu nefes alışverişini yapabilirsiniz. Daha sonra bunu 5 dakikaya kadara çıkarabilirsiniz.

2 . Kahraman Duruşu ( Virasana )

Virasana kahraman duruşuYerde ya da yatağınızda dizleriniz birleşik olacak şekilde çömelerek oturun. Avuç içlerinizi önünüze yere koyun ve kalçalarınızı hafif ve yavaşça kaldırın. Bu pozisyondayken ayak topuklarınızı iki yana doğru açın ve ayak üstlerini yere bastırın.  Nefes vererek yavaşça doğrulun, kalça kemiklerinizi indirin. Ayak topuklarınızın içine doğru oturduğunuz bir pozisyonda olmalısınız.

Vücudunuzu omurganızdan itibaren uzatın,  omuzlarınızı dikleştirin.

Bu duruşta ilk oturuşunuzda 30 sn ile 1 dk arası kalabilirsiniz. Oturuşunuzu ileriki süreçlerde 5 dakikaya kadar geliştirebilirsiniz.

 

3 . Aslan Duruşu ( Simhasana )

Simhasana aslan duruşu Stresten ve göğsünüz ile yüzünüzdeki gerginlikten kurtulmanız için bire bir olan aslan duruşuna dizlerinizi hafifçe açarak ve ellerinizi de dizlerinizin üstüne yerleştirerek oturma pozisyonunda başlayın. ( dilerseniz ellerinizi fotograftaki gibi avuç içleri yere oturacak şekilde koyarak da duruşu yapabilirsiniz ) Omuzlarınızı hafifçe dikleştirin ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Kollarınızın düz olduğundan emin olun. Yükses sesle kükreyen bir aslan gibi ” ahhhh ” sesi çıkararak nefesinizi verin ve dilinizi dışarı çıkararak çenenize kadar uzatmaya çalışın. Bu esnada gözlerinizi olabildiğince büyük açarak yukarıya bakın. Avuç içlerinizi yere ya da dizlerinize bastırın ve parmaklarınızı olabildiğince birbirinden ayırın.

Duruşu 3 kez tekrar edin.

 

4 . Ateş Nefesi ( Kapalabhati Pranayama )

Kapalabhati Pranayama ateş nefesi Bedeni toksinlerden temizleyen, zihni açan ve stresi azaltıp metabolizmayı hızlandırdığına inanılan ateş nefesi pozu için kolay oturuş pozuna geçin ve gözlerinizi kapayın. Ardından avuç içlerinizi uyluklarınıza yerleştirin. Ağzınız kapalı olmalı. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve daha sonra yine burnunuzdan nefes verin. Nefes alışverişinizin sonunda göbeğinizi omurganıza doğru çekin, geri kalan havayı da burnunuzdan çıkarın. Ardından göbeğinizi serbest bırakın.

Üç dakikalık ritimlerle kısa ve keskin şekilde nefes verin ve pozisyonu tekrarlayın. Poza alışmaya başladıkça 5 – 15 dakika arasına çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir