Göğüsleri Dikleştiren 5 Yoga Hareketi

Bir çok kadın göğüslerinin sarkık olmasından ya da istediği gibi dik olmamasından şikayetçi. Bazı yoga hareketlerini düzenli olarak yaparak egzersizlerinize eklediğinizde daha dik ve sıkı göğüslere sahip olduğunuzu kısa sürede fark edeceksiniz.

Göğüsleri Dikleştiren Yoga Hareketleri

1 . Virabhadrasana  I ( Savaşçı 1 Duruşu )

savaşçı duruşu Virabhadrasana I

Virabhadrasana 1 Nasıl Yapılır : Virabhadrasana 1 pozu için yoga matınızın üzerinde ”Aşağı Bakan Köpek” duruşu ile başlayın. Önce sağ dizinizi öne atın ve sağ ayağınızı iki elinizin tam arasında olacak şekilde yerleştirin ve alçak hamle pozisyonunu alın. Sol topuğunuzu yere indirin ve hafifçe dışa doğru çevirin. İki ayağınız da yere basılı olacak şekilde olmalı. Ardından yavaşça kollarınız yüzünüze paralel olacak şekilde kollarınız ile birlikte yükselin, bu esnada ayaklarınızın duruşunu bozmamaya dikkat edin. Kollarınız ile birlikte göğsünüzü yukarıya doğru açın. Bu pozisyonda en az 3 derin nefes alışverişi süresince kalın. Hareketi sol bacağınız için de aynı şekilde tekrarlayın.

Virabhadrasana 1 Faydaları : Göğüs ve karın bölgesini esnetip güçlendirerek göğüslerin dikleşmesine yardımcı olur. Ayrıca Savaşçı 1 pozu sırt ve bel bölgesini güçlendirir, kalça esnekliğini arttırır, omuzları ve kolları güçlendirir.

2. Virabhadrasana II ( Savaşçı 2 Duruşu )

yoga-hareketleri

Virabhadrasana 2 Nasıl Yapılır :Matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak harekete başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

Ardından hareketi sol bacağınız için de tekrarlayın.

Virabhadrasana 1 Faydaları : Virabhadrasana II hareketi göğsü esneterek bu bölgedeki kasların güçlenmesini sağlar. Ayrıca bacak ve ayak bileklerini de güçlendirir.

3 . Ustrasana ( Deve Duruşu )

ustrasana-pozu

Ustrasana Nasıl Yapılır : Matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökerek poza başlayın. Dizlerinizin arasında 15 ila 30 santim arasında genişlik bırakın. ( Eğer pozda kendinizi rahatsız hissediyor ya da zorlanıyorsanız rahat etmek için dizlerinizin altına battaniye ya da havlu koyabilirsiniz. ) Dizlerinizin üstünde yavaşça doğrulun. Ayaklarınızın üst kısmı ile kaval kemiğiniz yere bakmalı. Ardından her iki elinizi kalçanızın iki yanında konumlandırarak , kalçanızı öne doğru itin. Üst gövdeniz sabit kalmalı, sadece kalçadan hareket etmelisiniz. Nefes alın ve omuzlarınızı geriye alarak gövdenizin üst bölgesini omurgadan yukarıya doğru uzatın. Ardından yavaşça dirseklerinizi birbirine yaklaştırın, arkaya doğru eğilin ve göğüs kafesinizi yukarıya doğru esnetin. Nefes verirken her iki elinizi de ayak topuklarınız ile birleştirin. 5 – 10 saniye arası bu pozisyonda kalın.

Ustrasana Faydaları : Omurgayı ve göğsü esnetir, göğüs kafesini açar. Bu sayede göğüs bölgesinin güçlenmesine yardımcı olur.

4 . Bhujangasana ( Kobra Duruşu )

yoga-hareketleri

Bhujangasana Nasıl Yapılır : Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yere bakacak şekilde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına yerleştirin. Ayaklarınızı birleştirin ve nefes alarak başınızı yavaşça kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride el ve kollarınızdan yardım alarak vücudunuzu yavaşça kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın ve yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

Bhujangasana Faydaları : Göğüs kaslarını geliştirir, göğüs kafesini, akciğerleri, omuzları ve karnı esnetir.

5 . Dhanurasana ( Yay Duruşu )

bow-pose-nasil-yapilir

Dhanurasana Nasıl Yapılır : Bow pose hareketi için yere yüz üstü yatın. Dizlerinizi kalça genişliğince aralayın. Nefes vererek dizlerinizi arkadan kırın ve elleriniz ile ayak bileklerinizi kavrayın. Ayak topuklarınız mümkün olduğunca kalçanıza yakın olmalı. Nefes alın ve topuklarınızı güçlü bir şekilde kalçanızdan uzaklaştırın, bu esnada başınız ile birlikte üst gövdenizi de yerden kaldırın. Sırt kaslarınızı serbest bırakın. Topuklarınızı kaldırabilidiğiniz noktaya kadar kaldırın ve göğsünüzü olabildiğince açın. İleriye doğru bakın.

Kısa nefes alışverişleri ile bu pozisyonda başlangıçta 10 saniye kadar. İleriki seviyelerde yaklaşık 20 – 30 saniye kadar kalın.

Dhanurasana Faydaları : Göğüs, kalça, boyun, sırt ve karın kaslarını esneterek açar. Tüm ön bedeni esnetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir