Evde Yüz Yogası Egzersizleri

Daha önceki yazılarımızda Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir? konularına değinmiştik.  Bu yazımızda ise yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran yüz yogası egzersizlerinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Yüz ( güzellik ) yogası birçok sağlıklı yaşam sistemlerinin içerisinden alınarak kombine edilmiş, hem sağlıklı hem de güzel bedene sahip olmak için yapılan bir çalışmadır. Yüz yogasının faydalarını görebilmek için sayacağımız egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması şart, yoksa kısa vadede hızlı sonuçlar almak her bünyede gerçekleşecek bir eylem olmayabilir. Bu yüzden her gün yaklaşık 15 dakikanızı ayırarak yüz yogası egzersizlerini yapmanızı öneririz, evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bu egzersizler sayesinde cildinizde oluşan değişikliklere siz de inanamayacaksınız:)

1 . Alın Masajı

yüz yogası alın masajı

Alnınıza orta parmağınız ile, yukarıya doğru masaj yapmaya başlayın. Masajınız bastırmadan, çok hafifçe olmalı. Bu egzersiz sinir sisteminizi uyararak, yüz kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamanıza sebep olacak. Bu yüz yogası egzersizini günde en az 3 kez tekrarlayın.

2 . Kaşları Kaldırmak

kaş egzersizi

Bu egzersizi uygulamak oldukça basit. İki elinizin avuç içlerini kaşlarınıza resimdeki gibi bastırın ve kaşlarınızı ve alnınızı hiç kırıştırmadan yukarı doğru kaldırın. Direnciniz kaşlarınızın üzerine olsun. Sonra elleriniz ile kaşlarınızı yukarıda tuttuğunuz bu pozisyonu hiç bozmadan kaşlarıızı çatmaya çalışın ve 10 saniye bekleyin. Hareketi 3 kez tekrarlayın. Bu egzersiz kaş bölgesinde bulunan kaşlarınızın gerilmesini ve gerginleşmesini sağlayacak.

3 . Göz ve Göz Çevresi

yüz yogası göz çevresi hareketleri

Göz ve göz çevresi için yapılan yüz yogası egzersizleri nce çizgileri, göz çevresine yerleşmiş olan kaz ayaklarını ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Gözlerinizi olabildiğince büyük açın. İşaret parmağınızı gözlerinizin dış köşesine koyun, karşıya doğru bakın ve cildinizi olabildiğince gerekek yukarıya doğru çekin.

4 . Gıdık Bölgesi

gıdık egzersizleri

Çene kaslarınız ve alt çenenizde gerginlik yaratacak bu egzersiz gıdık oluşumunun da önüne geçecek. harekete başlamadan önce arkanıza doğru yaslanın, dümdüz oturun ve çenenizi öne doğru çıkarın. Alt dudağınızı mümkün olduğunca yukarıya üst dudağınızın üstüne getirmeye çalışın. Hatta eğer yapabiliyorsanız burnunuza yaklaştırmaya çalışabilirsiniz. Bu pozisyonda yaklaşık 15 saniye kadar durun. Günde en az 10 kez tekrarlamak hareketin faydalı olmasını sağlayacaktır.

5 . Dudak Bölgesi

Yuz_Yogasi_Hareketler

Dudaklarda silikon etkisi yaratan bu egzersiz için dudaklarınızı içeri doğru çevirin ve küçük  bir “u”  şekli yapın. Küçük “u” dan sonra gülerek büyük “O” yapın. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın.

6 . Kaşık Hareketi

dudak dolgunlarştırıcı hareketler

Bir diğer dudak ve yanak egzersizi ise dudakta kaşık hareketi. Üst dudağınızı tam kaşığın ucuna koyarak, alt dudağınızla biraz daha uzak tarafa doğru itin. Mümkün olduğu kadar uzağa itmelisiniz. Daha sonra kaşığı aşağı doğru uzatın. Sonra da tekrar yukarı kaldırın. Yukarı kaldırırken iki saniye bekleyin. bu şekilde yanaklarınızı sıkıştırmış olacaksınız.

7 . Balon Hareketi

yüz yogası

Dudaklarınızı ve yanaklarınızı daha iyi bir görünüme sokacak bu egzersiz için sadece balon şişireceksiniz. Burnunuzdan nefes alarak ağzınızdan balonun içine nefesinizi verin. İlk günlerde küçük balonlar, gün geçtikçe daha büyük balonlar şişirmeye başlayın. Bu yüz yogası egzersizi esnasında yüzünüzü kırıştırmamaya, gergin tutmaya özen gösterin.