Evde Yogaya Başlamak İsteyenlere Öneriler

Ruhen ve fiziken rahatlamak, sağlıklı yaşamak, kendini dinç ve mutlu hissetmek isteyen kişilerin sıklıkla yoga yapmaya karar verdiğini görüyoruz. Günümüz şartlarında hem maddi elverişsizlikler, hem zamanın yetersizliği, hem de yoga merkezlerinin azlığı gibi konulardan dolayı yoga yapamıyor oluşunuz evinizde yoga yapamayacağınız anlamına gelmez. Sadece dikkat etmeniz gereken bazı noktalara önem vererek evinizde yoga yapabilir, zihninizi tüm olumsuzluklardan arındırabilirsiniz.

Evde Yogaya Başlamak İsteyenlere Öneriler

1 . Yoganın amacını özümsemelisiniz. Yoga rahatlamak, arınmak bedeni ve zihni arındırmak için yapılır. Vücudu yormak ve zorlamak asla yoganın amaçlarından biri değildir. Bu yüzden evinizde yoga yapmaya başladığınızda vücudunuza sakin ve nazik davranın. Ani ve keskin hareketlerden uzak durun. Esneklik gerektiren hareketlerde vücudunuzu fazla zorlamayın, herkesin kapasitesi ve esnekliği farklıdır. İzlediğiniz dvd ya da yoga videolarında yapılan hareketlerin bire birini yapmanız her zaman mümkün olmayacaktır.

yoga yapanlara öneriler 3

2 . Araştırın. Asana duruşlarını, nefes tekniklerini, faydalarını okuyun. Yoga üzerine videolar izleyin. Kendinizi geliştirin. Yogayı öğrenmeniz için mutlaka bir hocadan destek almanız gerekmez, kendi kendinizin de hocası olarak yavaş yavaş temel yoga kurallarını öğrenebilirsiniz.

3 . Aceleci olmayın. Kimse bir anda yogayı öğrenemez. Yavaş yavaş, özümseyerek, yogayı bir yaşam tarzı haline getirerek yoga yapmaya devam edin.  Gücünüzü, sınırlarınızı ve kabiliyetinizi keşfedin. Kendinizi keşfetmek size sınırsız bir tatmin duygusu yaşatacak.

4 . Evinizde kendinize bir yoga alanı oluşturun. Her seferinde farklı yerlerde değil, belirlediğiniz özel bir alan yoga eviniz olsun. Rahat ve hafif kıyafetler tercih edin. Mümkün olduğunca sessiz ve huzurlu bir ortamda yoga yapın. Havalandırmanın yeterli olduğundan emin olun.

5 . Evde yoga çalışmalarınızı rutin bir hale getirerek, çalışmalarınız için uygun bir saat belirleyin ve bu düzene uyun. Yoga yapmanın saati yoktur, sabah ya da akşam dilediğiniz saatte yoga yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken programınıza düzenli bir şekilde uymak olacak.

Woman practicing yoga in living room

6 . Sağlıklı beslenin. Yoga yapmayı yaşam biçiminiz haline getirdiğiniz gibi, sağlıklı beslenmeyi de bir yaşam biçimi haline getirin. Bol bol sebze ve meyve tüketin, fast food gibi sağlıksız gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Saf, doğal ve kolayca sindirilebilen gıdaları tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı bir yaşam size beraberinde mutluluk ve huzuru da getirecektir.

7 . Olumlu düşünün. Meditasyon ve doğru düşünce en önemli noktalardan biri. Olumlu düşünce, meditasyon, rahatlatılmış ve neşeli bir zihne, dolayısıyla sağlıklı bir bireye dönüşmenizi sağlayacak. Yoganın temelini, amacını özümsemeniz, yoga ile bütünleşmeniz, evren ile barışmanız ve daha mutlu bir birey olmanız olumlu ve doğru düşüncenin gücü ile tamamlanacak.