Evde Yoga Yapmanız İçin Bazı Hareketler

Yoga evde yapılabilecek bir rahatlama yöntemi olduğu gibi bu işi profesyonelce öğreten ve yapan merkezlerde de yapılabilir. Yoga için gerekli zamanı veya maddi imkanı ayıramayanlar için evde yoga egzersizleri yapmanın mümkün olması ile yapılacak hareketlerde çeşitlilik arz etmektedir.

Evde yapılabilecek en temel yoga egzersizi, çocuk duruşu adı verilen duruştur. Tüm yoga egzersizleri için konsantrasyon şarttır. Bu nedenle sessiz bir ortam her zaman daha iyi sonuçlar verir. Seçeceğiniz zeminin de kaygan ya da sert olmaması için uygun bir zemin seçmelisiniz. Gelelim çocuk duruşuna… Bu duruş için dizlerinizin üzerine çökerek kollarınızı mümkün olduğunca en uzağa uzatacak şekilde gergin durmanız ile yapılan bu egzersiz, çocuk duruşu olarak adlandırılır. Egzersizin bilinen en önemli yararı lenf sistemi üzerine olup, sinirlerin yatıştırılması veya sinir isteminin de dengelenmesi konusunda faydalı olduğu da bilinmektedir.

evde yoga çocuk duruşu

Bir diğer evde yoga egzersizleri örneği de köprü egzersizi ya da köprü duruşu adı verilen duruştur. Bu duruş için sırt üstü yatılıp, dizlerden göğse uzanan bir gerginlikle havada köprü misali durulur. Eller topuklara değecek şekilde durulan bu egzersizin en önemli yararı stres gidermek üzerinedir. Ayrıca gergin durulan tüm bölgeler için önemli bir negatif enerji çıkışı dolayısıyla da rahatlama sağlayışı söz konusudur. Stresin giderilmesi ile stres kaynaklı yorgunluk veya uykusuzluk problemlerine de faydası olduğu bilenen bu hareketi evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

evde yoga köprü duruşu

Yoga hareketlerinin temel faydası zerinizdeki negatif enerjiyi veya buna bağlı rahatsızlıkları gidermesidir. Evde yapılan ve bu faydalarıyla dikkat çeken bir diğer hareket ise öne eğilme hareketidir. Bu hareket için dik duruşta kısa bir rahatlamadan sonra belden öne eğilerek ellerinizi yere değdirmeniz yeterlidir. Dizleri kırmadan, kalçanızı eğmeden gergin duruşunuzu ellerinizle desteklemeniz yeterli olacaktır. Bu egzersiz bacak kaslarınızı gerip bırakacağı için faydalı olacaktır. Ayrıca depresyona ve halsizliğe iyi geldiği uzmanlarca ifade edilmektedir.

evde yoga öne eğilme

Burada anlatılan evde yoga egzersizleri için mutlaka kendi fiziksel durumunuzun uygunluğuna, hareketlerin yapılış şekillerine dair sorularınız için bir yoga uzmanına danışınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir