Evde Yoga Yapmanın İncelikleri

Zaman yetersizliği, yoga salonu ücretlerinin pahalılığı ya da bulunduğunuz şehirde yoga merkezinin bulunmaması.. Yaşam ve çalışma sebeplerinizden dolayı herhangi bir yoga merkezinde yoga yapamıyor olmanız, yoga yapmanıza engel değil. Doğru egzersizleri öğrendiğinizde evinizde tek başınıza yoga yapabilmeniz mümkün. Özellikle meditasyon özelliği ile de birlikte yoga tek başına yapılabilen egzersizlerin başında bu sebeple geliyor.

Peki evde yoga nasıl yapılır?

Öncelikle yoga yapmanın amaçlarını bilmek gerekiyor. Yoganın en büyük amacı, zihninizi kötülüklerden arındırarak sadeliğe ve huzura ulaşmanızı sağlamak. Yoga günlük hayatınızda yaşadığınız olumsuz düşüncelerden sizi çıkartarak içsel mutluluğunuzu yakalamanızı sağlıyor.

Evde yoga yapmak için ihtiyacınız olan şeyler;

  • Yoga Matı
  • Eğitici Yoga Videoları
  • Sessiz bir ortam
  • Rahatlamaya hazır bir zihin

evde yoga 2

Evde yoga yaparken sessiz bir ortamda bulunmanızın sebebi, zihinsel rahatlığınıza en kısa sürede ulaşabilmektir.  Yoga yapmaya başladığınızda zihninizi sessizliğin sesine bırakarak, kendinizi en rahat ve huzurlu hissedeceğiniz yeri düşünebilirsiniz. Örneğin yeşillikler içinde bir orman, bir deniz kıyısı, masmavi bir gökyüzünün altı.. Kendinizi en huzurlu hissedeceğiniz yeri düşünmek, sizin yoga egzersizlerine daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır.

Evde yoga yaparken önemli bir husus da müzik. Sessizliğin yanında sizi huzura çağıracak bir müzik de açabilirsiniz. Bu da sizi rahatlatmaya yetecektir. Yoga esnasında dinleyeceğiniz müzik oldukça derinden ve kısık sesle çalmalıdır. Ne tarz bir müzik dinleyeceğinizi bilmiyorsanız size uzak doğu müziklerini önerebiliriz.

Evde Yoga Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

1 . Vücudunuzu dinleyin. Yoga yaparken nasıl göründüğünüzün hiçbir önemi yok, sizin için önemli olan şey nasıl hissettiğiniz. Olabildiğince vücudunuza ve zihninize odaklanın. Eğer eğer bir pozisyon esnasında bir gariplik hissediyorsanız pozu kolaylaştırmaya çalışın. Vücudunuz yorulup dinlenmek istediğinde çocuk pozuna geçerek onu rahatlatın.

evde yoga

2 . Evinizde yoga yapabileceğiniz en uygun yeri bulmaya çalışın. Sürekli farklı yerlerde yoga yapmak dağılmanıza sebep olabilir bu yüzden kendinize tek bir alan belirleyebilirsiniz. Matınızı serebileceğiniz açık ve sessiz bir alan doğru bir alan olacaktır. Eğer eviniz halı kaplıysa evin içerisindeki en sert zemini bulun. Yumuşak zeminde yapılan yoga hareketleri sakatlanmanıza sebep olabilir.

evde yoga nasıl yapılır

3 . Yoga matınızın yanında mutlaka havlu, su gibi  yoga esnasında ihtiyacınız olan malzemeleri hazır bulundurun. Bu şekilde terlediğinizde ya da susadığınızda, çalışmanızı uzun süreli bölmemiş olursunuz. Meditasyonunuz bölündüğünde aynı havayı tekrar yakalabilmeniz güç olabilir.

4 . Yoga ambiyansını yakalayabilmek için mum yakabilir veya ışıkları kısabilirsiniz.

5 . Eğer evde yoga yapmak konusunda kararlı iseniz bunu bir rutine oturtmanız en önemli konulardan birisi. Günlük yoga çalışması ritmi yakalamaya çalışın. Düzenli egzersizler ile devam ettiğinizde manevi huzur ve sağlığınızı da yakalamış olacaksınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir