Evde Yoga Egzersizlerinize Ekleyebileceğiniz 3 Yoga Pozu

Evde yoga yapıyor ya da yapmaya yeni başladıysanız, ya da daha önce hiç yoga yapmadınız ve yapamaya karar verdiyseniz temel yoga pozları ile yoga egzersizlerinize başlayabilirsiniz. Günlük hayatta yaşadığınız stresi gerginliği atmanızı sağlayan, bir yandan da vücudunuza ve zihninize oldukça iyi gelen yoga hareketlerinden bazı kolay pozları sizler için derledik.

Evinizde rahatça yapabileceğiniz yoga hareketleri ;

1 . Balık Duruşu ( Matsyasana )

Matsyasana  balık duruşu

Matsyasana Nasıl Yapılır : Matsyasana pozu için matınızın üstünde yere sırt üstü uzanın. Nefes alarak karnınızı alttan olacak şekilde yerden yavaşça kaldırın. Ellerinizi avuç içleriniz yere bakacak şekilde kalçalarınızın altına yerleştirin. Kalçalarınızı yere sabitleyin ve poz esnasında yerden kalkmamasına dikkat edin. Nefes alın ve alt kolunuzu ve dirseğinizi yere bastırın. Daha sonra kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekmeye çalışın, derin bir nefes alarak üst gövdenizi ve başınızı yerden kaldırın. Sonrasında başınızı tekrar yere koyabilirsiniz. ( Başınıza boynunuzu incitmemek için tam ağırlık vermemeniz gerekmektedir. ) Dizleriniz dümdüz olacak şekilde kalçalarınızı sıkın ve topuklarınızı yere bastırarak ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekmeye çalışın. Bu pozisyonda 15 – 30 saniye arası kalabilirsiniz.

Matsyasana Faydaları : Göğüs, omuz, boyun, sırt ve karın kaslarını açar esnetir, göğüs kafesini açar, metabolizmayı hızlandırır, karın içi organlarını esnetir ve canlandırır, bronşite fayda sağlar, beyne ve yüze kan akışı sağlar, cilteki kırışıkları azaltır, duruş bozukluğunu düzeltir, cinsel salgı bezlerine ekstra kan akışı sağlar, anksiyete ve depresyona iyi gelir.

** Eğer fıtık rahatsızlığınız varsa bu pozu kesinlikle uygulamayın.

2 .  Savaşçı Pozu 1 ( Virabhadrasana 1 )

savaşçı duruşu Virabhadrasana I

Virabhadrasana 1 Nasıl Yapılır : Virabhadrasana 1 pozu için yoga matınızın üzerinde ”Aşağı Bakan Köpek” duruşu ile başlayın. Önce sağ dizinizi öne atın ve sağ ayağınızı iki elinizin tam arasında olacak şekilde yerleştirin ve alçak hamle pozisyonunu alın. Sol topuğunuzu yere indirin ve hafifçe dışa doğru çevirin. İki ayağınız da yere basılı olacak şekilde olmalı. Ardından yavaşça kollarınız yüzünüze paralel olacak şekilde kollarınız ile birlikte yükselin, bu esnada ayaklarınızın duruşunu bozmamaya dikkat edin. Kollarınız ile birlikte göğsünüzü yukarıya doğru açın. Bu pozisyonda en az 3 derin nefes alışverişi süresince kalın. Hareketi sol bacağınız için de aynı şekilde tekrarlayın.

Virabhadrasana 1 Faydaları : Savaşçı 1 pozu sırt ve bel bölgesini güçlendirir, kalça esnekliğini arttırır, omuzları ve kolları güçlendirir, göğüs ve karın bölgesini esnetir, daha derin nefes alabilmeyi sağlar, vücuda enerji ve özgüven verir,denge ve odak duyusunu artırır.

3 . Deve Pozu ( Ustrasana )

ustrasana-pozu

Ustrasana Nasıl Yapılır : Matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökerek poza başlayın. Dizlerinizin arasında 15 ila 30 santim arasında genişlik bırakın. ( Eğer pozda kendinizi rahatsız hissediyor ya da zorlanıyorsanız rahat etmek için dizlerinizin altına battaniye ya da havlu koyabilirsiniz. ) Dizlerinizin üstünde yavaşça doğrulun. Ayaklarınızın üst kısmı ile kaval kemiğiniz yere bakmalı. Ardından her iki elinizi kalçanızın iki yanında konumlandırarak , kalçanızı öne doğru itin. Üst gövdeniz sabit kalmalı, sadece kalçadan hareket etmelisiniz. Nefes alın ve omuzlarınızı geriye alarak gövdenizin üst bölgesini omurgadan yukarıya doğru uzatın. Ardından yavaşça dirseklerinizi birbirine yaklaştırın, arkaya doğru eğilin ve göğüs kafesinizi yukarıya doğru esnetin. Nefes verirken her iki elinizi de ayak topuklarınız ile birleştirin. 5 – 10 saniye arası bu pozisyonda kalın.

Ustrasana Faydaları : Omurgayı esnetir, göğüs kafesini açar, respirasyonu iyileştirir, sindirimi kuvvetlendirir, bel ağrısına iyi gelir, troid için faydalıdır, kol ve bacak bölgesini güçlendirir, kabızlığı geçirir, yumurtalıklardaki gerginliği azaltır .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir