Evde Yapılabilir Yoga Hareketleri

Yoga yapmaya karar verdiyseniz yoga hareketlerini tanımalı ve bu hareketleri doğru şekilde yapmalısınız. Yoga hareketlerine başlamadan önce birtakım huşulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle yoga yapmaya uygun bir ortam belirlemeli ve yoga hareketlerini rahatça yapabileceğiniz spor kıyafetleri kullanmalısınız. Sakin ve huzurlu bir ortamı seçip uygun kıyafetleri giydikten sonra zorlanmamanız için hafifi ısınma hareketlerinden sonra yoga hareketleri yapmaya başlayabilirsiniz.

ÇOCUK DURUŞU

Lenf ve sinir sitemi için oldukça faydalı olan bu hareket çocuk duruşu olarak adlandırılmıştır. Fiziksel bir egzersiz olarak görünse de yoga felsefesi içinde bütünleşerek zihinsel bir zihin egzersizi haline gelmektedir. Hareketi tarif ettiğimizde dizleri üzerine çökerek elleri başımızın ilerisine doğru uzatarak yere paralel bir pozisyon olarak tarif edebiliriz.

çocuk duruşu

KÖPRÜ DURUŞU

Yoga hareketleri arasında özel bir yeri olan köprü duruşu, evde rahatça yapılabilecek bir harekettir.Bacak ve sırt bölgeleri için oldukça rahatlatıcı olan bu hareket aynı zamanda stres içinde oldukça etkili bir harekettir. Yoga felsefesi içinde yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlar için çözüm noktası olan köprü hareketi, yoga felsefesinin temel taşlarındandır. Bu hareket sırt yerde kalça havayken ellerin topuklarda birleştirilmesi şeklinde yapılır.

köprü duruşu

ÖNE EĞİLME

Bitkinliğe ve depresyona karşı etkili olan bu hareket stres için de oldukça etkilidir. Bel ve ayaklar dik pozisyondayken belden yukarısının öne doğru eğilerek ellerin yere değdirilmesi şeklinde yapılan öne eğilme hareketi, bacak kaslarının esnemesini de sağlamaktadır.

öne eğilme

KARTAL HAREKETİ

Konsantrasyonu artırıcı işlevi olan bu hareket bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran etkiye sahiptir.

kartal hareketi

ÜÇGEN DURUŞ

Arka bacak, göbek ve kol bölgelerini aktifleştiren bu hareket stres giderici özelliğe sahiptir.

üçgen duruş

YATAY DURUŞ

Omuz kısımlarındaki kamburlaşmayı engellemek için önemli bir hareket olan yatay duruş, sırt bölgesi için de rahatlama sağlayan etkisi vardır.

yatay duruş

TEPE AŞAĞI DURUŞ

Zihni oldukça sakinleştirici özelliği olan bu hareke, yoga hareketleri arasında vücudun birçok yerini çalıştıran özelliği ile öne çıkmaktadır.

tepe aşağı duruş

HAREKETSİZ DURUŞ

Kan basıncının azalmasını ve sakinleşmeyi sağlayan bu hareket genellikle yogayı sonlandırmak için kullanılır. Yoga sırasında vücudun dinlenmesi için önemli bir harekettir.

hareketsiz duruş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir