Evde Yapabileceğiniz Kolay Yoga Hareketleri

Evinizde yoga yapmaya karar verdiyseniz ve egzersizlerinize hangi yoga hareketleri ‘ni ekleyeceğinizi bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. Bu yoga hareketlerini düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde kısa sürede ruhsal ve fiziksel faydalarını hissedeceksiniz. Daha fazla yoga hareketi için : evde yoga hareketleri

1 . Utkatasana ( Sandalye Hareketi )

evde-yoga-hareketleri

Sandalye pozu için matınızın üzerinde ayakta düz ve dik bir şekilde durun. Ayaklarınız birleştirin ya da çok hafif aralık bırakın., Dizlerinizi yavaşça sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi kırarak kalça bölgenizi eğin. Kollarınızı yüzünüzün yanında olacak şekilde görseldeki gibi yukarıya doğru kaldırın. Ayak parmaklarınızın önünü görecek konumda önünüze doğru bakın, eğer göremiyorsanız parmaklarınızı görene kadar kalçanızı geriye doğru verebilirsiniz. Omuz başlarınızı geriye doğru yükseltin ve doğruca karşıya bakın.

Sandalye pozisyonunda en az üç derin nefes alışverişi süresinde kalın.

Utkatasana pozu faydaları : Utkatasana pozu omurga bölgenizi, kalça ve ayak bileklerinizi güçlendirir. Göğüs kafesini esnetir, iç organları uyarır.

2 . Ardha Matsyendrasana ( Yarım Balık Kralı Pozu )

evde-yoga-hareketleri

Ardha Matsyendrasana pozu için sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde matınızın üzerine oturun. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi getirin ve sol bacağınızı kasığınıza yakın bir noktaya yerleştirin. Sol bacağınızı yavaşça kaldırın ve sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes verin, kendinizi üst gövdeniz ile birlikte yavaşça sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Bel bölgenizin dik ve düz olmasına dikkat edin.

Sol eliniz ile yerden destek alın, bu esnada sağ elinizi ise havaya kaldırın. Sağ ayağınız ile mümkün olduğu kadar yere basın, sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün. Bu pozisyonda 1 dakikaya kadar kalın, ardından nefes vererek pozisyondan çıkın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de tekrar edin.

Ardha Matsyendrasana pozu faydaları : Ardha Matsyendrasana pozu omuz, kalça ve boyun bölgenizi esnetir. Bu bölgelerdeki gerilimi alarak rahatlamanızı sağlar. Omurgayı canlandırır.

3 . Ananda Balasana – Mutlu Bebek Pozu

evde-yoga-hareketleri

Mutlu bebek pozu için matınızın üzerine sırt üstü olacak şekilde yatın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi vererek dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin. Ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Bu esnada sırtınız dümdüz olacak şekilde tamamen yerde olmalı, bel bölgenizde yer ile boşluk olmamalı. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın ve koltuk altınıza doğru çekin. Bu duruşta en az 30 sn-1 dk arası kalın ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönerek dinlenin.

Ananda Balasana pozu faydaları : Ananda Balasana pozu stresinizi azaltır, beyni sakinleştirir, yorgunluğunuzu alır. Psoas kasını geliştirir ve omurgayı esnetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir