Evde Yapabileceğiniz 3 Yoga Pozu ve Faydaları

Hem zihni hem bedeni güçlendiren yoga yapmak sanıldığı kadar da zor değil. Eğer yoga merkezlerine ya da özel yoga hocalarına ayıracak zaman ya da maddi kaynak bulamıyorsanız, sadece biraz sabır, azim ve çaba ile  evde kendi kendinize de yoga yapabilirsiniz.

Daha önce de evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz yoga pozlarına değinmiştik. Şimdi de yapabileceğiniz yoga hareketlerine yenilerini ekleyerek, nasıl yapılacağını ve faydalarını ileteceğiz.

1 . Terazi Pozu ( Tolasana )

tolasana terazi duruşu

Terazi duruşuna bağdaş kurup oturarak başlayın. ( Eğer pozisyon sizi zorlayacak olursa kalçanızın her iki yanına blok koyarak destek alabilirsiniz. ) Ellerinizi yere ya da blokların üzerine koyarak derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken elleriniz ile yerden destek alın, kollarınız dümdüz olacak şekilde vücudunuzu yerden kaldırın. 3 derin nefes alışverişi boyunca bu pozisyonda kalın ve kendinizi rahat bırakarak ilk pozisyonunuza dönün.

Faydaları : Terazi Pozu kalçaları esneterak bacakları güçlendirir. Kolları ve bilekleri güçlendirir. Karnı sıkılaştırır. Denge hissini geliştirir.

2 . Balık Duruşu ( Matsyasana )

Matsyasana  balık duruşu

Matsyasana duruşu için yere sırt üstü uzanın. Nefes alarak karnınızı alttan olacak şekilde yerden kaldırın. Ellerinizi avuç içleriniz yere gelecek şekilde kalçalarınızın altına koyun. Kalçalarınızı yere sabitleyin ve kalkmamasına özen gösterin. Nefes alarak alt kolunuzu ve dirseğinizi yere bastırın. Daha sonra kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekmeye çalışın, derin bir nefes alarak üst gövdenizi ve başınızı yerden kaldırın. Sonrasında başınızı yere koyabilirsiniz. ( Başınıza boynunuzu incitmemek için tam ağırlık vermemeniz gerekmektedir. ) Dizleriniz dümdüz olacak şekildeyken kalçalarınızı sıkın ve topuklarınızı yere bastırarak ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekmeye çalışın. Bu pozisyonda 15 – 30 saniye arası kalabilirsiniz.

Faydaları : Matsyasana duruşu boynu esnetir, göğüs kafesini açar. Bronşite, astıma faydalı olduğu söylenir. Cilteki kırışıkları azaltır. Sindirim sistemine ve kabızlığa faydalıdır. Karın içi organlarını ve boğazı esnetir ve canlandırır.

3 . Ağaç Pozu ( Vrksasana )

Vrksasana ağaç duruşu

Ağaç pozuna ayakta olacak şekilde, ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz bir şekilde dağ duruşu ile başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin, sol dizinizi bükün ve kalçanızı soldan mümkün olduğunca açmaya çalışın. Kalça açıklığınızı bozmadan sol ayağınızın altını sağ uyluk veya kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi s göğüs hizasında birleştirerek birkaç nefes durun.

Duruşunuzu tamamladıktan sonra yavaş yavaş, ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya doğru düz bir şekilde havaya kaldırın. Baş ve gözler, karşıya tek bir hizaya bakacak şekilde olmalı ve kalça açıklığı korunmalı. Birkaç nefes de bu pozda dengede durmaya çalışarak yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

Faydaları : Denge, dikkat ve konsantrasyonu artırır. Kalçayı esnetir. Ayakları ve ayak bileklerini güçlendirir. Bacakları güçlendirir. Kişiye özgüven sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir