Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketleri

Özellikle büyük şehirde yaşayanların ortak sorunlarından biri aşırı stres ve yorgunluk. Sürekli masa başında oturmak, yaşam ve iş stresi, trafik, kalabalık derken stres ve yorgunluk tüm hayatımızı kaplamış durumda.

Modern çağın hastalığı olarak geçen stres özellikle endişe, depresyon, uykusuzluk, aşırı yorgunluk gibi olumsuz durumlara sebep oluyor. Ayrıca fiziksel olarak da adet görememe, göğüs ve sırt ağrıları, baş dönmesi ve halsizlik, hazımsızlık, cinsel isteksizlik ve güçsüzlük gibi bir çok hastalığa sebep oluyor.

Yaşam kalitemizi artırmak, erken ölüm ve hastalıklar gibi aklımıza bile getirmek istemediğimiz konular için önlem almak ve sağlıklı bir hayat sürdürmek için yapmamız gerekenler ise aslında çok basit. Aşırı yoğunluktan spor ya da egzersizlere vakit ayıramıyorsanız bile sadece kısa bir sürenizi ayırarak gün içerisinde Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketleri ile stres ve yorgunluğu hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

1 . Bilek Esnetme Egzersizi

Özellikle masa başı bilgisayar üzerinde çalışanların yaşadığı sorunlardan biri el ve bilek ağrıları. Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketleri ne başlarken otruduğunuz yerden önce sağ, sonra sol bileğinizi fotograf üzerinde gördüğünüz gibi üçer dakika boyunca esnetin.

bilek-esnetme-egzersizi

2 . Aşağıda Bakan Köpek

Sıra omurgalarda. Aşağı bakan köpek pozunun faydaları sayısızdır. Evinizde bu poza ayıracağınız vakit, zihninizi sakinleştirecek, stresi ve hafif depresyonu azaltmaya yardımcı olacak, omuzları, arka bacak ve baldır kaslarını, ayak kemerleri ve elleri esnetecek, baş ağrısı, uykusuzluk, sırt ağrısı ve yorgunluğu hafifletecek. Yani bu hareketi yapmamanız için hiçbir neden yok:)

Aşağı bakan köpek hareketinin nasıl yapıldığınız geçmiş yazılarımızdan Güne Başlangıç Egzersizleri içerisinde vermiştik. Bu hareketi bilek esnetme hareketinden sonra 5 kez derin nefes alışverişleri içerisinde yapmanız yeterli olacaktır.

aşağı_bakan_kopek_durusu

3 . Oturarak Öne Eğilme Duruşu

Oturarak Öne Eğilme duruşunun da yine sayısız faydası vardır. Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketleri içerisinde en kolay uygulayabileceklerinizden birisidir. Sırt ve hamstring esnekliğini geliştirir, bakışınızı ve odağınızı içe yönlendirip, merkezi sinir sistemini sakinleştir. Ayaklarınızı dümdüz uzatarak , baston duruşunda oturun. Derin bir nefes alarak omurganızı uzatın. Nefes verirken göbeğinizi içinize çekin ve gövdenizi ileriye doğru eğmeye başlayın. Ellerinizi, bacaklarınız ve belinizin izin verdiği kadar ileriye uzatın ve esneyin. Alnınızı bacaklarınızın üzerine yaslamaya çalışın ve gevşeyin. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın.

oturarak öne katlanma

4 . Güvercin Duruşu

Tüm ön gövdeyi, bilekleri, kalça ve kasıkları, karnı ve göğsü ve boğazı esneten bu duruşa başlarken yine baston oturuşu şeklinde dik bir şekilde oturun. Sağ dizinizi öne alarak bükün, sol bacağınız gergin ve arkada alsın. Sağ ayağınızı vücudunuzdan birkaç santim ötede tutun. Sol kalçanızın yere tam oturmalı. Ellerinizi önce öne, sonra havaya kaldırın. Gövdenizi hafifçe sağ dizinizin eğin. Güvercin duruşunda 5 nefes kalın ve diğer dizinize geçerek hareketi tamamlayın.

guvercin-pozu-yoga

5. Lotus Duruşu – Pranayama

Zihninizin tamamen dinlenmesine ve yorgunluğunuzu atmanıza fayda sağlayacak lotus duruşu ve faydalarını daha önce yazmıştık. Lotus duruşunu yaparken burnunuzdan derin nefes alın ve derin, sabit, yavaş bir şekilde verin. Nefes alırken bütün pozitif enerjiyi içinize çekmeye, nefes verirken ise tüm negatif enerjiyi, yaşadığınız tüm stres ve olumsuzlukları dışarıya atmaya çalışın.

padmasana-lotus-duruşu

6 . Dua Ediş Mudrası

Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketlerinde son duruş dua ediş mudrası. Rahat bir düzenine geçerek avuç içlerinizi göğsünüzün ortasında birleştirin, baş parmaklarınızla kalp atışlarınızı hissetmeye ve kendinizi dinlemeye çalışın. Avuç içlerinizi eşit şekilde birbirine bastırın ve hafifçe başınızı eğin. Bu şekilde en az beş derin nefes alın. Bu duruş zihninizi tamemen sakinleştirecek, stres ve anksiyeteyi azaltacak ve iç huzurunuzu yakalamanızı sağlayacak.

evde yoga

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir