Evde Meditasyon Teknikleri

evde meditasyonÖzellikle büyük şehirde yaşıyorsanız günlük hayat ritmi içerisinde stres oluşturacak birçok dış etkene maruz kalıyorsunuz demektir. Stresin bedenimiz ve ruhumuz için bir düşman olduğunu kabul edin. Eğer bu stresle başa çıkacak yöntemler bulamazsanız, zamanla tabiri caizse sizi yiyip bitirir. Hatta yapılan araştırmalara göre birçok hastalığın nedeninin de stres olduğu ve stres hormonlarının buna yol açtığı ortaya çıkmıştır. Peki ne yapacağız? Meditasyon kavramıyla tanışmaya hazır mısınız?

Meditasyon bedeniniz ile iç dünyanız yani ruhunuz arasında hassas bir denge kurmaya yarayan ve vücudunuzdaki stresin yarattığı gözle görülmeyen toksinleri uzaklaştırmaya yarayan çok eski bir yoldur. Binlerce yıllık tecrübelerin ürünü olan meditasyonla birlikte ilerlenen yolun her aşaması biraz daha güçlenmenizi sağlar. Her meditasyonla birlikte günlük yaşamdaki stresin sizi engellemesi için koruyucu bir kalkan oluşturursunuz. Ve en önemlisi kendinizi tanıma fırsatı elde edebileceğiniz ender yöntemlerden biridir. Aslında kim olduğunuzu öğrenmenin zamanı gelmedi mi?

Nasıl Meditasyon Yapılır?

Bunun için her hangi bir zamana veya özel bir mekana ihtiyacınız yok. Önemli olan bedeninizin ve zihninizin hazır olmasıdır. Evde kolayca uygulayabileceğiniz teknikler sayesinde kendi doğru yolunuzu bulacaksınız.

evde meditasyon

  • Evde kendinize rahat bir köşe bulun. Bu köşe konsantrasyonunuzu bozabilecek her şeyden arınmış olmalıdır. Dik oturmak uykunuzun gelmesini önlemek ve bedeninizi hissetmek bakımından oldukça önemlidir.
  • Sırtınız, başınız, tüm bedeniniz dik bir konumda olmalıdır. Yavaşça gözlerinizi kapatın ve düşüncelerden arınmaya çalışın. Vücudunuzu gevşetin.
  • Nefes meditasyonda önemli bir yer tutar. Meditasyon sırasında düzenli ve birbirini izleyen nefesler alıp vermeye çalışın. Her nefesinizi hissedin. Burnunuzdan giren havanın ciğerlerinize doluşunu, kanınıza karışmasını ve daha sonra ağzınızdan çıkan havayı hissetmeye çalışın. Nefese konsantre olmak dış etmenlerin konsantrasyonunuzu bozmasını engeller.
  • Bu şekilde düşüncelerden arınmış bir halde 20 dakika kadar nefes alıp vererek durmanız yeterli olacaktır. Sonrasında gözlerinizi açarak bir süre etrafınızı izlemeye çalışın. Belki de daha önce hiç dikkat etmediğiniz bir nesneye dikkat edeceksiniz.
  • Kalkarken sakin bir şekilde ve yavaşça kalkın. Tüm bu meditasyon aşamalarında rahatlatıcı bir müzikle hareket etmek gevşemenizi ve daha kolay konsantre olmanızı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir