Esnekliği Artıran 5 Yoga Hareketi

Hareketsiz bir yaşamla birlikte vücudumuzdaki uzuv ve eklemler zamanla savunma güçlerini kaybedebiliyor. Tek bir eklemde veya tüm eklemlerde kapsamlı bir hareket aralığına işaret eden esneklik, vücudun bu savunma gücünü geri kazandırarak kas sakatlıklarını önlüyor, kasların güçlenmesini sağlıyor, duruş bozukluklarını düzeltmede yardımcı oluyor. Peki esnekliği artırmak için hangi yoga hareketlerini yapmak gerekir? Esnekliği artıran yoga hareketleri nelerdir?

Esnekliği Artıran Yoga Hareketleri

1. Tadasana (Mountain Pose)

Tadasana çok basit bir asana gibi görünse de faydaları ile temel yoga hareketleri arasında yer alır. Omurganın duruşunu düzenler, sırttaki gerginliği azaltır. Zihinsel ve fiziksel sakinlik vermenin yanı sıra kasların esnemesine yardımcı olur.

Tadasana pozu için ayakta düz bir şekilde durun. Ayak parmakları, taban ve topuğun yere tamamen bastığından emin olun. Bacak ve ayaklarınızı birleştirin, kollarınızı kalça yanlarınızda avuç içleri vücuda bakacak şekilde vücuduna yaslayın. Karşıda düz bir noktaya bakın ve vücudunuzdaki esnemeyi ayaklarınızdan başınıza kadar hissedin. Birkaç saniye boyunca pozda kalın. Sonra, nefes verin ve bırakın.

2. Utkatasana (Chair Pose)

Utkatasana omuzları ve göğüs kafesini esnetir, ayak bileklerini, kalçaları ve omurgayı güçlendirir.

Ayakta düz bir pozisyonda bacaklarınız birleşik bir şekilde durun. Ellerinizi öne doğru getirin ve aynı anda squat yapar ya da bir sandalyeye oturur gibi kalçanızı eğin. Sırtınızın dik pozisyonunu bozmayın. Kalçanızı eğdikçe kollarınızı yukarıya kaldırın. Avuç içlerinizi birbirine yaslayın ve mümkün olduğunca esneyerek kollarınızı ve bakışlarınızı göğe kaldırın. Bu pozisyonda 5 – 6 nefes alışverişi süresince kalın.

3. Virabhadrasana II (Warrior 2 Pose)

Bu poz kasıkları, göğsü, akciğerleri ve omuzları esneterek bacakları ve ayak bileklerini güçlendirir, vücudun dayanıklığını artırır.

Poza matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

4. Vasisthasana (Side Plank Pose)

Bu asana bacakların arka bölgesine ve bileklere gerginlik verir. İçsel gücü geliştirmeye çalışır. Kas ve organları uyarır.

Side plank için poza klasik plank pozisyonunda başlayın. ( Bknz : Plank Nasıl Yapılır ? ) Ardından sağ elden güç ve destek alınarak göğüsten olacak şekilde hafifçe dönün ve sol kolu havaya kaldırın. Vücudun düz ve dengede olmasına dikkat edin. Yaklaşık 15 saniye bu pozisyonda kaldırtan sonra başlangıç pozunuza dönerek aynı hareketi diğer tarafınız için tekrarlayın.

5. Balasana (Child Pose)

Balasana sırt ve boyun kaslarını gevşetir, omuzlardaki gerginliği alır, omurgayı esnetir.

Poza matın üzerine diz üstü oturarak başlayın. Dizleriniz hafif aralık olsun, ayakların üstü matın üzerinde kalsın. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatın. Ardından matın üzerinde elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın, kollarınız dümdüz önünüzde uzansın. Vücudunuzdaki esnemeye hissedin. Bu pozisyonda istediğiniz süre boyunca kalın.