Erkeklerin de Yoga Yapması için 5 Sebep

Yoga malesef sadece kadınların yaptığı bir egzersiz gibi görünse de aslında kadın erkek ayrım yapmadan yapılması gerekiyor. Sadece kadınlara faydası olmayan yapan herkese eşit oranda fayda sağlayan ve kadın sporu erkek sporu diye ayrım yapılmaması gereken pratiklerden biri olan yoga erkekler tarafından da kolaylıkla yapılabilir.

yoga-hareketleri1 . Farklı Kas Gruplarını Çalıştırır

Genelde erkekler fitness salonlarında egzersiz yapmayı tercih ederler. Yalnız fitness salonlarında yapılan egzersizlerde belirli kas gruplarına yönelerek belirli bölgeleri çalıştırırlar. Yoga hareketleri ise bunu ortadan kaldırarak tüm kas gruplarını hedef alır. Yoga yapan erkeklerin neredeyse vücutlarındaki tüm kas grupları çalışır ve şekillenir.

2 . Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Yoga ile ilgili şehir efsanelerinden bir diğeri de sadece oturup hareketsiz yapıldığı üzerine. Yoga birbirinden farklı poz içerir, her bir poz farklı bir bölgeyi çalıştırır. Bunun bilincine vararak yapılan yoga egzersizleri kişinin yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermesini kolaylaştırır. Bu kadın erkek fark etmeden yoga yapan herkes için geçerlidir.

yoga-hareketleri3 . Detoks Etkisi Yapar

Yoga kaslarda detoks etkisi yaratır. Erkeklerin spor öncesi çoğunlukla esneme egzersizleri yapmadığını göz önüne alırsak kaslarda yoğun oranda toksin biriktiğini söyleyebiliriz. Yoga ile birlikte yapılan her esneme hareketinde kaslarda biriken bu toksinler atılır ve yoga kaslar için detoks etkisi yaratır.

4 . Gücü Artırır

Yoganın erkekler için en önemli faydalarından biri de gücü artırması. Düzenli yoga yapıldığında vücudun kondisyonu artar, kişi kendi ağırlığını taşımayı öğrenerek daha güçlü bir duruma gelir.

5 . Ağrıları Azaltır

Özellikle yoğun ve stresli bir hayatı olan erkekler için yoga baş, boyun ve sırt bölgesinde oluşan ağrıların azalmasına hatta kesilmesine yardımcı olur. Sertleşen ve gerilen kasların gevşemesine yardımcı olan yoga ile tutulmuş kaslar rahatlar. Bu da hem ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur hem de gevşeyen vücudunuz sayesinde geceleri daha rahat ve kaliteli uyku uyuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir