Düz Bir Karın İçin Yapmanız Gereken 5 Yoga Pozu

Kilo vermek ve özellikle karın ve bel bölgesiniz zayıflatmak yaş ilerledikçe zorlaşır. Ne kadar zayıf olursanız olun yağlar mutlaka karın ve bel bölgesinde bir şekilde toparlanıyor. Spor yapmak için zaman ayıramama, sağlıklı beslenmeme, hareketsizlik gibi faktörler de bu yağlanmayı artıran unsurlardan sadece bir kaçı.

Tüm bahanelerden sıyrıldığınızda yağsız, estetik görünen bir bele sahip olmak aslında çok da hayal değil. Evinizde ayıracağınız kısa bir zaman dilimi ve yapacağınız bu yoga egzersizleri ile karın bölgenizi harekete geçirip şekillendirmeniz mümkün. Özellikle karın ve bel bölgesini çalıştıran ve dümdüz bir karna sahip olmanızı sağlayacak olan bu yoga pozlarını düzenli olarak yaptığınız taktirde yaz gelmeden istediğiniz görünüme sahip olabileceksiniz.

İşte düz bir karın için yapmanız gereken 5 yoga pozu:

1 .  Tekne Pozu ( Navasana )

navasana tekne duruşu

Yoga matınızda ayaklarınız dümdüz olarcak şekilde oturarak duruşa başlayın. Ellerinizi dizlerinize uzanacak şekilde ileriye uzatın, sırtınız düz olmalı, kuyruk sokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Gövdeniz yere 45 – 50 derecelik bir açıya gelene kadar arkanıza eğilin. Nefes verin ve yavaşça ayaklarınızı yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alana dek bacaklarınızı kaldırın, kollarınızı da birbirlerine ve yere paralel bir şekilde uzatın. Bu pozda 10-20 saniye durun. Eğer dayanabiliyorsanız 1 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

2 .  Savaşçı Pozu 1 ( Virabhadrasana 1 )

savaşçı duruşu Virabhadrasana I

Düz bir karın için yapmanız gereken 5 yoga pozu ‘ndan bir diğeri de Savaşçı Duruşu 1 ( Virabhadrasana 1 ) .  Yoga matınızın üzerinde ”Aşağı Bakan Köpek” duruşu ile poza başlayın. Sağ dizinizi öne atın ve sağ ayağınız iki elinizin arasında olacak şekilde yerleştirin ve alçak hamle pozisyonunu alın. Sol topuğunuzu yere indirirerek hafifçe dışa doğru çevirin. İki ayağınız da yere basılı olacak şekilde yavaşça kollarınız yüzünüze paralel olarak kollarınız ile birlikte yükselin, bu esnada ayaklarınızın pozisyonlarını bozmamaya dikkat edin. Kollarınız ile birlikte göğsünüzü yukarıya doğru açın. Bu pozisyonda en az 3 derin nefes alışverişi süresince kalın. Hareketi sol bacağınız için de aynı şekilde tekrarlayın.

Savaşçı Duruşu 1 ( Virabhadrasana 1 ) karın bölgenizdeki organların ve sindirim sisteminizin çalışmasını  sağlayacak.

3 . Ağaç Pozu ( Vrksasana )

Vrksasana ağaç pozu

Ayakta, ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz bir şekilde dağ duruşu ile poza başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza vererek sol dizinizi bükün ve kalçanızı soldan mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığınızı bozmadan sol ayağınızın altını sağ uyluk veya kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonundaki gibi göğüs hizasında birleştirerek birkaç nefes durun.

Birkaç saniye bu şekilde bekledikten sonra yavaş yavaş, ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya doğru düz bir şekilde havaya kaldırın. Baş ve gözler, karşıya tek bir hizaya bakacak şekilde olmalı ve kalça açıklığı korunmalı. Birkaç nefes de bu pozda dengede durmaya çalışarak yavaşça saygı pozisyonuna, oradan da başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

4 . Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az kısa açık olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alarak kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarıya doğru kaldırın. Nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya özen gösterin. İsterseniz bacaklarınızı tutarak bedeninize destek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alış verişlerinize devam ederek her nefeste daha da kapanın. Duruşta 30 sn ile 1 dk arası kalarak dinlenin.

5 . Terazi Pozu( Scale Pose )

scale pozu - terazi duruşu

İleri seviye yoga tecrübesi isteyen bu duruşa başlamak için yoga matınızın üzerine bacak bacak üstüne atma pozisyonu ile oturarak başlayın. ( Eğer zorlanıyorsanız, kalçanızın her iki yanına destek blokları koyabilirsiniz ve pozisyon boyunca bu destek bloklarından yararlanabilirsiniz. ) Ellerinizi yere ya da destek bloklarının üzerine düz olacak şekilde koyun. Derin bir nefes alın , nefes verirken el ve kollarınızdan destek alarak bedeninizi yerden kaldırın. Kollarınızın dümdüz olmasına dikkat edin. Bu pozisyonda en az 3 nefes alışverişi yaparak kalın. Bu duruş merkez bölgenizi çalıştırmak ve karın bölgesini güçlendirmek için birebir bir yoga pozudur.