Duruş Bozukluğunu İyi Gelen 4 Yoga Hareketi

Duruş bozuklukları yaygın görülen vücut problemleri arasındadır. Skolyoz adı verilen duruş bozuklukları genelde uzun süre masa başında çalışma, bilgisayar kullanma gibi faktörlerden kaynaklanır. Tedavi edilmediğinde organ bozukluklarından ruhsal bozukluklara kadar birçok alanda olumsuz etki yaratabilecek olan duruş bozukluğunu önlemek için düzenli olarak yoga yapabilir ve vücudunuzun şeklini istediğiniz forma getirerek daha dik ve öz güvenli bir duruş sergileyebilirsiniz.

Duruş Bozukluğunu İyi Gelen Yoga Hareketleri

1. The Mountain Pose

Temel yoga hareketlerinden biri olan mountain pozu için ayakta düz bir şekilde durun. Topuklar, ayak parmakları ve ayak tabanı yere iyice bassın. Ayaklarınız birleşik olsun. Derin bir nefes alın ve kollarınızı yanlardan olacak şekilde havaya kaldırıp başınızın üzerinde avuç içleri birbirine bakacak düz bir şekilde uzatın. 30 saniye – 1 dakika boyunca nefes alışverişleri ile birlikte bu pozisyonda kalın.

Bu poz omurgadaki dengesizlikleri giderirken, sırttaki gerginliği alır, duruşu düzenler ve iyileştirir.

2. Downward Facing Dog

Downward Facing Dog pozu için matınızın üzerinde el ve dizlerinizin üzerinde durun. Elleriniz omuzlarınızın, dizleriniz kalçalarınızın tam altında olsun. Avuçlarınız yere açık bir şekilde baksın. Nefes alın ve iki dizinizi birden yerden yavaşça kaldırın. Kuyruk sokumunuzu karnınızın arkasından uzatın ve ardından kasıklardan hafifçe bastırın. Oluşan dirence karşılık kalça kemiklerinizi tavana doğru kaldırıp, iç ayak bileklerinizden itibaren iç bacaklarınızı kasıklara doğru çekin. Ardından yavaşça nefes vererek kalçanızın üst kısmını arkaya doğru iyin. Ayak topuklarınızı yere iyice bastırarak esneyin. Dizlerinizi düz pozisyona getirin. Kalçanızın dış kısmını sıkın ve üst kısmını içeri doğru bastırın. Karın bölgeniz mümkün olduğunca daralsın. Kollarınızı sıkıştırın ve avuçlarınızı yere iyice bastırın. İç kollarınızı, bileklerinizden omuzların tepesine kadar gerin. Kürek kemiklerinizi geriye doğru esnettikten sonra rahat bırakın ve başınızı üst kollarınızın arasında tutun.

Bu poz omuzları esnetir, üst kolları güçlendirir. Duruşu düzenler.

3. Cobra Pose

Kobra pozu için matınızın üzerine yüz üstü olacak şekilde uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yerde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına konumlandırın. Ayaklarınızı hafifçe aralık bırakın. Ardından nefes alın ve başınızı yavaşça omuzlar ile birlikte kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride olsun. El ve kollarınızdan yardım alarak üst gövdenizi yavaşça yukarıya doğru kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın, yaklaşık 15 saniye kadar pozun içerisinde kalın. Ardından yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

Kobra pozu omurgayı güçlendirir, göğüs, karın, omuz ve akciğerleri esnetir.

4. Plank Pose

 
Plank yapmak için matınızın üzerinde şınav çeker gibi pozisyon alın. Kollarınız omuz genişliğinde, eller omuzların hemen altında yer alsın. Kalçalarınızı yavaşça yerden kaldırın ve vücudunuz düz bir çizgi şeklini alana kadar kaldırmaya devam edin. Ayaklarınız parmak uçlarında olsun. Bu pozisyonda 30 saniye ile 1 dakika arası kalın.
Plank omurgaya yük bindirmeden yapılan bir egzersizdir. Omurgayı korur, güçlendirir, omurgaya destek sağlayarak sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.