Duruş Bozukluğu için 5 Yoga Hareketi

Masa başında sürekli çalışmak, kambur durmak, ağır yük taşımak ya da hatalı uyuma pozisyonları  duruş bozukluklarına yol açabilir. Tedavi edilmeyen duruş bozuklukları ise uzun vadede kalp ve akciğer sorunlarını doğurabilir. Kötü bir duruşu düzeltmek için yogadan yararlanabilirsiniz. Aşağıda yer alan duruş bozuklukları için yoga hareketlerini düzenli uygulayarak kısa sürede daha dik ve omurganız düz durabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu için Yoga Hareketleri

1. Heart Bench

Bu poz için iki adet yoga bloğuna ihtiyacınız var. Yoga bloklarından biri başınızın diğer sırt bölgenizin altına olacak şekilde matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Göğsünüz açık, ayaklarınız kalça hizasında açık olsun. Ellerinizi yanlarınıza avuç içleri yere bakacak şekilde yerleştirin. Tüm vücudunuzu rahatlatın ve bu pozisyonda 3 -5 dakika arası kalın.

2. Cow Face Arms

Bu pozu sandalyede, koltukta ya da oturduğunuz herhangi bir yerde uygulayabilirsiniz. Eğer sandalyede uyguluyorsanız her iki ayağınızı da birbiri ile olabildiğince yakın ya da bitişik tutun. Eğer yerde oturuyorsanız rahat bir oturma pozisyonu seçebilirsiniz. Sağ kolunuzu yukarı doğru kaldırın, dirseğinizi bükün ve sağ parmaklarınızı arkanıza getirin. Sol kolunuzu arkanıza yaslayın, sol parmaklar sağ parmaklara doğru uzansın. Ellerinizi birbirine yakınlaştırın, eğer birbirini tutabiliyorlarsa parmaklarınızı kenetleyin. Eğer eller ulaşmıyorsa bir direnç bandı ile gerginlik yaratabilirsiniz. Dirseklerinizi geri çekin ve göğsünüzü açın. 5 derin nefes alışverişi yapın ve ardından hareketi diğer kolunuz için tekrar edin.

3. Plank Pose

Ayaklar kalça genişliğinde açık olacak şekilde kol ve ayaklarınızın üzerinde durun. Kollarınız omuzlarınızın hizasında olsun. Ayaklarınız parmak uçlarında, bacaklarınız düz bir çizgi olsun. Kalçanızı omuzlar ile aynı hizada olacak şekilde kaldırın. Çekirdeğinizi sıkılaştırın ve bu pozisyonda minimum 30 saniye kalın.

4. Camel Pose

Matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökerek poza başlayın. Dizlerinizin arasında 15 ila 30 santim arasında genişlik bırakın. ( Eğer pozda kendinizi rahatsız hissediyor ya da zorlanıyorsanız rahat etmek için dizlerinizin altına battaniye ya da havlu koyabilirsiniz. ) Dizlerinizin üstünde yavaşça doğrulun. Ayaklarınızın üst kısmı ile kaval kemiğiniz yere bakmalı. Ardından her iki elinizi kalçanızın iki yanında konumlandırarak , kalçanızı öne doğru itin. Üst gövdeniz sabit kalmalı, sadece kalçadan hareket etmelisiniz. Nefes alın ve omuzlarınızı geriye alarak gövdenizin üst bölgesini omurgadan yukarıya doğru uzatın. Ardından yavaşça dirseklerinizi birbirine yaklaştırın, arkaya doğru eğilin ve göğüs kafesinizi yukarıya doğru esnetin. Nefes verirken her iki elinizi de ayak topuklarınız ile birleştirin. 5 – 10 saniye arası bu pozisyonda kalın.

5. Cobra Pose

Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. Ellerinizi omuzların altına avuç içleri yere bakacak şekilde yerleştirin. Ayak tabanlarının ön tarafı yere baksın ve bacakları kalça genişliğinde aralayın. El parmaklarınızı genişletin ve başı, boynu ve göğsü yerden kaldırmak için ellere bastırın. Dirsekleri yan tarafa doğru hafif açın ve boyun bölgesine hiçbir baskı yapmadan çenenizi yukarıya kaldırın. Bu pozisyonda 3 tur olacak şekilde 3 -4 nefes alışverişi süresince kalın.