Doğal Antioksidan : Yin Yoga

Temelleri Geleneksel Çın Tıbbı’na dayanan yin yoga en pasif yoga türlerinden biri olarak bilinir.  Sırt üstü, yüz üstü ya da oturarak yerde yapılan dingin ve yavaş ilerleyen pozlardan oluşur. Şehir hayatının uzun süreli mücadelesi, zor çalışma şartları,  stres,  hız, karmaşa bizleri uzun vadede depresif , gergin ve sağlıksız bir hale sokar. Yin yoga ise tüm bu koşturmacanın arasında durup sessizce soluklanmanızı ve nefes almanızı sağlar.

Yin yoga

Yin yoganın faydaları :

  1. Vücudunuzdaki enerji kanallarını uyararak enerjinizi dengeler.
  2. Özellikle bağ dokuları, kemikleri birbirine bağlayan ligamanları ve kas liflerini bir arada tutan ve kasları kemiklere ve fasyaya bağlayan, iç organların yerinde kalmasını sağlayan ve eklemleri sarmalayan tendonları etkiler.
  3. Esnekliğinizi artırır.
  4. Zihninizi sakinleştirerek dinlendirir.
  5. Bağ dokunun bozularak kısalmasını önlediği için selülite iyi gelir.
  6. Korku, endisşe, sinirlilik, üzüntü, cesaretsizlik, özgüven eksikliği, agresiflik gibi psikolojik etkenli problemlerin çözümünde yardımcı olur.

yin yoga nasıl yapılır

Yin yoga’da her poz farklı enerji çizgisini etkiler. Kaslardan ziyade bağlara, derin dokulara yönelik çalışan yin yogayı herkes uygulayabilir. Seçtiğiniz yin yoga pozları içerisinde bulunduğunuz ya da olmasını istediğiniz zihin durumunu veya o anki modunuzu etkileyektir. Örneğin öne eğilmeler sakinleştirici, arkaya eğilmelerse daha açıcı ve enerji vericidir. Twistler omurga, kalp ve göğüs bölgesindeki duygularda derinleşmeye yol açar.

Yin yoga ne zaman yapılmalı?

Yin yoganın daha etkili uygulanabilmesi için kaslar ısıtılmadan yapılmalıdır. Yoga yaptığınız alanın sıcak ve cereyandan uzak olması gerekir. Sabahları yapılan yin yoga ile bağ dokuları daha fazla etkilenir, akşamları yapılan yin yoga ile ise psikolojik etkiler artar. Günlük hayatın koşuşturması ile vücut ve zihinyang durumundadır, Yin ile bu dengelenir.

yin yoganın faydaları

Klasik Yoga İle Arasındaki Farklar

Klasik yogada bir pozda 2-30 saniye arası kalınırken Yin yogada ise 3-7 dakika arası kalınır. Yin yoga genelde oturarak yapılır. Yin yogada her duruş bir meditasyon gibidir, bu da fiziksellikten öte zihinselliğe geçişte önemlidir.