Dizleri Güçlendiren 3 Yoga Hareketi

Diz bölgesini esneterek güçlendiren 3 kolay yoga hareketini yoga pratiklerinize kolayca ekleyebilirsiniz.

1 . Virasana ( Kahraman Pozu )

evde-yoga-hareketleri

Virasana hareketine matınızın üzerinde ya da yatağınızda dizleriniz birleşik olacak şekilde çömelerek oturarak başlayın. Avuç içlerinizi dizlerinizin üzerine koyun, kalça kemiklerinizi havaya kaldırın ve ayak topuklarınız kalçalarınızın üzerine gelecek şekilde ayaklarınızı iki yanınıza konumlandırın. Nefes verin ve yavaşça doğrulun, kalça kemiklerinizi yere indirin. Ayak topuklarınızın içine doğru oturduğunuz bir pozisyonda olmalısınız.

Vücudunuzu omurganızdan itibaren uzatın,  omuzlarınızı dikleştirin. Sırtınızın ve duruşunuzun düz olduğundan emin olun.

Virasana pozunda başlangıçta 30 sn ile 1 dk arası kalabilirsiniz. Oturuşunuzu daha sonraki seviyelerde 5 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

2 . Baddha Konasana ( Bağlı Açı Pozu )

evde-yoga-hareketleri

Matınızın üzerine dizlerinizi bükerek oturun. Topuklarınızı kalçanıza yaklaştırarak dizlerinizi iki yana düşürün. Ayak tabanlarınızı birbirine yapıştırın ve yaklaştırabildiğiniz kadar kalça bölgenize yaklaştırın. Elleriniz ile ayaklarınızın altından kavrayın. Bu esnada dizlerinizi yerden kaldırmamaya, yere yakın tutmaya dikkat edin. ( Eğer pozda ayak altından tutmakta zorlanıyorsanız, ayak bileklerinizden ya da baldırlarınızdan da tutabilirsiniz. ) Göğsünüzü açın, omuzları geriye atın ve kalça eklemlerinizi açabilmek için dizleri yere doğru bastırın.

Düzenli nefes alışverişleri ile 30 sn ile 1 dk arası pozda kalabilirsiniz.

3 . Anjaneyasana ( Hilal Pozu )

evde-yoga-hareketleri

Anjaneyasana pozu için yere bakan köpek duruşuna geçerekyoga ha başlayın. Sağ dizinizi burnunuza doğru çekin, sağ ayağınızı ise iki elinizin arasına yerleştirin, aynı anda yavaşça arka dizinizi aşağıya indirin. Ellerinizi kaldırarak sağ uyluğunuzun üzerine koyun ve omurganızı dik bir konuma getirin. Kollarınızı havaya kaldırın ve yavaşça yüzünüzün her iki tarafından göğe doğru uzatın. Ardından göğsünüzü yukarıya ve arkaya uzatarak hafif bir köprü oluşturun. Bu pozda 30 saniye kadar durun ve başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Aynı hareketleri sol bacağınız için de tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir