Denge Duyusunu Geliştirmek İsteyenler için 3 Yoga Hareketi

Sadece fiziksel değil, ruhsal dengeyi de bir bütün olarak ele alarak geliştirmeyi imkan kılan yoga hareketleri ile denge duyunuzu geliştirebilirsiniz. Bu yoga hareketleri esnasında hem bedeninizi hem de zihninizi ortak bir denge içerisinde ele almayı öğreneceksiniz.

Denge Duyusunu Geliştiren Yoga Hareketleri

1 . Vasisthasana ( Yan Tahta Duruşu )

yoga-hareketleri

Yoga hareketine aşağı bakan köpek pozunda başlayın.  Sol ayağınızın dış kenarı yere değecek şekilde yavaşça yön değiştirmeye başlayın. Sağ ayağınızı sol ayağınızın üzerine yerleştirin . Sağ elinizi yavaşça yerden kaldırarak sağ kalçanızın üzerine koyun. Sol eliniz ise tam omuzunuzun altında değil, çok az daha önde olmalı. Üst vücudunuzu yavaşça sağa doğru çevirmeye başlayın. Vücut ağırlığınız sol eliniz ve sol ayağınızın dış kenarında olsun.

İki ayağınızın topuğunu da yere indiriyor gibi itin, bu esnada vücudunuzun düz bir çizgi halinde olmasına özen gösterin. Eğer yapabiliyorsanız sağ kolunuzu avuç içiniz öne bakacak şekilde havaya kaldırabilirsiniz.

Bu pozisyonda 15 – 20 saniye arası kalın.

Vasisthasana egzersizi denge duyusunu güçlendirdiği gibi, karın, kol ve bacak bölgesini de güçlendirir. El bileklerini esneterek güçlendirir.

2 . Garudasana ( Kartal Duruşu )

Kartal pozun için ayakta matınızın üzerinde dik bir şekilde durun. Dizlerinizi hafifçe bükün ve ağırlığınızı sol bacağınıza doğru verin. Aynı esnada sağ dizinizi göğsünüze doğru yavaşça yaklaştırın. Ayak parmaklarınız aşağıya bakacak bir pozda sağ ayağınızı sol ayak bileğinizin veya kaval kemiğinizin her iki tarafına koyun ve sağ uyluğunuzu sol uyluğunuzun üzerine geçirin. Ardından sağ kolunuzu sol kolunuzun altından dolayarak parmak uçlarınız yukarıya bakacak şekilde iki elinizin avuç içlerinizi birbirine sıkıca bastırın.

Kalçanızı yavaşça aşağıya doğru oturur pozisyona getirin. 15 veya 30 sn. boyunca bu pozisyonda kalın ve dengenizi bozmamaya çalışın. Ardından kollarınızı ve ayaklarınızı çözerek diğer tarafınız için aynı hareketi uygulayın.

Kartal pozu denge duyusunu güçlendirdiği gibi, konsantrasyonu artırır, kalça ve uylukları güçlendirir.

3 . Parsvottanasana  ( Yana Yoğun Esneme Duruşu )

yoga-hareketleri

Poza ayakta, düz ve omurga dik bir şekilde durarak başlayın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, ellerinizi ise saygı pozisyonunda sırtınızda birleştirin. Sağ ve sol ayağınızı birbiri ardına hizalanacak şekilde sol tarafa doğru görseldeki gibi çevirin. Kalçalarınızı sıkarak, kalçanızdan sola doğru dönün. Sol diziniz sol ayak bileğiniz ile aynı hizaya gelsin.

Karından sola dönerek karnınız yoga matının önüne gelecek şekilde sağ bacağınızın üzerine doğru eğilin. Gövdeniz yere paralel bir görünümde olmalı.
Bu pozisyonda bir kaç nefes alışverişi kadar durun. İlerleyen dönemlerde yaklaşık 15 -20 saniye kadar duruşunuzu artırın.

Parsvottanasana duruşu, denge ve konsantrasyon duyusunu güçlendirdiği gibi, zihni sakinleştirir, iç organları uyarır, omurgayı, kalçaları ve el bileklerini esnetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir