Denge Duyusunu Geliştiren 4 Yoga Hareketi

Aşağıda yer alan 4 farklı yoga hareketini tekrarlayarak denge duyunuzu geliştirebilir, fiziksel, ruhsal ve zihinsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

Denge Duyusunu Geliştiren Yoga Hareketleri

Pozları her iki tarafınız için de tekrar edin. Her pozda 5 derin nefes alışverişi yapın.

1 . Virabhadrasana II (Warrior II)

Harekete matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

Ardından hareketi sol bacağınız için de tekrarlayın.

2 . Trikonasana (Triangle Pose)

Ayakta, ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha geniş açarak pozisyona başlayın. Nefes alarak kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak kısmından 90 derece olacak şekilde sağa döndürün, nefes vererek ve pozisyonunuzu hiç bozmadansağ yanınıza doğru eğilin. Sağ eliniz ile yere değene kadar eğilebilir, eğer zorlanıyorsanız sağ ayak bileceğinizi tutabilirsiniz. Sol kolunuz dümdüz yukarıda olmalı. Birkaç nefes bu pozisyonda kaldıktan sonra nefes alarak yavaş ve hafifçe her iki kol omuz hizasında avuç içleri aşağıya bakacak şekilde ilk pozisyona gelin. Sağ ve sol tarafta da 30 saniye duracak şekilde 2 tekrar halinde uygulayın.

3 . Ardha Chandrasana (Half Moon Pose)

Trikonasana’dan sol ön dizini bükün ve Ardha Chandrasana’ya geçiş için sağ arka bacağınızı kaldırın. Eklemlerinizin uyumunu hissedin. Üst kalçanızı alt kalçanın üzerine koyun ve omuzlarınızı hizalayın. Bir eliniz ile yerden destek alın diğerini aynı hizada dümdüz olacak şekilde havaya kaldırın. Ayakta durduğunuz bacağınızı dengeleyin. Yüzünüzü ve aklınızı biraz daha derinlemesine ve yumuşatmayı deneyin.

4 . Ardha Chandra Chapasana (Sugarcane in Half Moon Pose)

Ardha Chandrasana’nın Chapasana varyasyonuna geçmek için, ayağınızı kıstırmak için üst bacağınızı bükün ve üst elinize ulaşın. Geri tepme etkisi yaratmak için üst ayağınızı elinize geri çekin.