Denge Duyunuzu Artıracak 3 Yoga Hareketi

Hepimiz yaşadığımız hayata uym sağlamaya, hayatımızı anlamlandırmaya ve yaşadığımız sürece denge unsurunu her alanda sağlamaya çalışıyoruz. Ne kadar gerçekleştirebiliyoruz orası tartışılabilir bir konu, ama hayatını dengesizliklerden uzaklaştırıp bir denge çerçevesinde yürütmeye çalışanlar için bu yazımız oldukça faydalı. Her anlamda dengeyi hedeflemek bu fiziksel, zihinsel, maddi ya da manevi her türlü anlama gelebilir oldukça önemli bir durumdur. Bir kere bu hedefin içerisine girdiyseniz gerçekleştirme yolu da oldukça çetrefilli olabilir. Hayatın yolunuza koyduğu taşlar, engeller, iç savaşlarınız vs… Ama siz farkındalığınızı canlı tutup, hayatınızı bir oraya bir buraya savrulmaktan uzak, belli bir denge çerçevesi içerisinde verimli, üretken ve pozitif geçirmek istiyorsanız belki bu yoga pozlarını da devreye sokabilirsiniz.

Denge duyunuzu artıracak, hayatınızda yönetmeye çalıştığınız denge unsurunu yakalamanızı kolaylaştıracak 3 yoga hareketi ;

1 . Ağaç Pozu ( Vrksasana )

Vrksasana ağaç duruşu

Ağaç pozuna ayakta, ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz olacak bir şekilde başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin ve sol dizinizi bükerek kalçanızı sola doğru mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığınızı bozmamaya çalışarak sol ayağınızın altını sağ uyluk veya kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonunda olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin ve bu şekilde birkaç nefes süresince durun.

Ardından yavaş yavaş, ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya düz bir şekilde havaya doğru kaldırın. Başınız ve gözleriniz, karşıya tek bir hizaya bakacak şekilde olmalı ve kalça açıklığı korunmalı. Birkaç nefes de bu pozda dengede durmaya çalışarak yavaşça saygı pozisyonuna, oradan da başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

2 . Kartal Pozu ( Garudasana )

garudasana-kartal-pozu

Kartal pozuna ayakta matınızın üzerinde durarak başlayın. Dizlerinizi hafifçe bükün, ağırlığınızı sol bacağınıza doğru verin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Ayak parmaklarınız aşağıya bakacak bir pozda sağ ayağınızı sol ayak bileğinizin veya kaval kemiğinizin her iki tarafına koyun ve sağ uyluğunuzu sol uyluğunuzun üzerine geçirin. Ardından sağ kolunuzu sol kolunuzun altından dolayarak parmak uçlarınız yukarıya bakacak şekilde iki elinizin avuç içlerinizi birbirine sıkıca bastırın.

Kalçanızı yavaşça aşağıya doğru oturur pozisyona getirin. 15 veya 30 sn. boyunca bu pozisyonda kalın ve dengenizi bozmamaya çalışın. Ardından kollarınızı ve ayaklarınızı çözerek diğer tarafınız için aynı hareketi uygulayın.

3 . Terazi Pozu ( Tolasana )

tolasana terazi duruşu

Terazi – Tolasana duruşuna matınızın üzerinde bağdaş kurup oturarak başlayın. ( Eğer pozisyon sizi zorlayacak olursa kalçanızın her iki yanına blok destek koyabilirsiniz. ) Ellerinizi yere ya da blokların üzerine koyarak derin bir nefes alın. Nefesinizi verirken elleriniz ile yerden destek alın, kollarınız dümdüz olacak şekilde vücudunuzu yavaşça yerden kaldırın. 3 derin nefes alışverişi boyunca bu pozisyonda kalın ve kendinizi rahat bırakarak ilk pozisyonunuza dönün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir