Daha İyi Bir Denge İçin 5 Yoga Pozu

Her yaşta, denge, çeviklik, hız, koordinasyon ve güç günlük yaşam için hayati önem taşır. Tüm bunları bir arada hissedebilmeniz ve bu faktörleri güçlendirebilmeniz için aşağıda yer alan yoga hareketlerini günlük rutininizin içine dahil edebilirsiniz. İşte daha dengeli bir yaşam için yoga hareketleri.

Daha İyi Bir Denge İçin Yoga Pozları

1 . Mountain Pose

Ayakta düz bir şekilde durun. Topuklar, ayak parmakları ve ayak tabanı yere iyice bassın. Ayaklarınız birleşik olsun. Derin bir nefes alın ve kollarınızı yanlardan olacak şekilde havaya kaldırıp başınızın üzerinde avuç içleri birbirine bakacak düz bir şekilde uzatın. 30 saniye – 1 dakika boyunca nefes alışverişleri ile birlikte bu pozisyonda kalın.

2 . Chair Pose

Matınızın üzerinde ayakta düz ve dik bir şekilde durun. Ayaklarınız birleştirin ya da çok hafif aralık bırakın., Dizlerinizi yavaşça sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi kırarak kalça bölgenizi eğin. Kollarınızı yüzünüzün yanında olacak şekilde görseldeki gibi yukarıya doğru kaldırın. Ayak parmaklarınızın önünü görecek konumda önünüze doğru bakın, eğer göremiyorsanız parmaklarınızı görene kadar kalçanızı geriye doğru verebilirsiniz. Omuz başlarınızı geriye doğru yükseltin ve doğruca karşıya bakın. Sandalye pozisyonunda en az üç derin nefes alışverişi süresinde kalın.

3 . Mountain-Chair-Tree Flow

Harekete mountain pozunda başlayın. Kollarınız yanlarda avuç içleri açık ve bacaklar birleşik bir şekilde dümdüz durun. Ardından yavaşça dizlerinizi kırın ve sanki bir sandalyeye oturur gibi poponuzu yere indirin. Aynı anda kollarınızı dümdüz olacak şekilde havaya kaldırın. Ardından tekrar yükselerek sağ bacağınızı kırın ve sağ ayak içini sol bacağın içine getirin ( ister diz altına, ister kasık kısmına ) ve kollarınızı göğüs hizasında birleştirin. Birkaç saniye bu pozisyonda kalarak hareketi tekrar edin ve bu kez diğer bacak için tekrar yapın.

4 . Eagle Pose

Ayakta durun, sağ dizini göğsünüze doğru sarın ve sol dizinizi bükün. Sağ bacağınızı sol bacağınızın etrafına dolarak sağ ayağınızı sol bacağınızın etrafına dolayın. Sağ kolu sol kolun altına sarın ve birlikte avuç içlerine bastırın. Bu pozisyonu bozmadan dengede kalmaya çalışın.

5 . Warrior II Pose

Harekete matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.