Çocuklar için Yoga 6 Hareketi

Çocuklarınıza da yoga öğreterek onların hem vücutlarını hem de zihinlerini geliştirmek istemez misiniz? Çocukların düzenli yoga yapması onların bedensel, zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlarken hem de sosyal gelişimleri için oldukça önem taşıyor. Çocukların üzerindeki stres ve yükü alan, onları daha enerjik mutlu ve sağlıklı yapan yoga hareketlerini çocuklarınıza düzenli olarak uygulatabilirsiniz.

Çocuklar için Yoga Hareketleri

1 . Ağaç Pozu

Bu poz çocuklarda konsantrasyon ve denge duyusunu geliştirir. Bacakları, uylukları, kasıkları ve damarları güçlendirir.

Ayakta düz bir şekilde durarak harekete başlayın. Sol ayağınızı sal bacağınızın içine getirin ( ister diz altına, ister kasık kısmına ) Aşırı baskı uygulamayın. Dizinizi doğrudan kalçadan açın ve görseldeki konuma getirin. Dengenizi sağlayarak iki elinizi kalp önünde birleştirin. Eğer dengenizi koruyabiliyorsanız kollarınızı havaya kaldırarak da birleştirebilirsiniz. Derin bir nefes alın ve birkaç dakika bu pozun içerisinde kalın.

2 . Uçak Pozu

Bu poz vücudun arka kısmını güçlendirir, denge ve duruş geliştirir. Konsantrasyonu ve sakinliği artırır, özgüven duygusuna katkı sağlar.

Ayakta düz bir şekilde durarak pozisyona başlayın. Nefes alın ve kolları uçak kanatları gibi omuz yüksekliğinde yanlara doğru uzatın. Ardından göğsünüzle öne doğru eğilmeye başlayın. Arkaya doğru bir adım atın. Arka bacağı hafifçe havaya kaldırmaya başlayın ve sırt bölgesinden öne doğru eğilmeye devam edin. Kollarınız yanlarda düz olsun. Dengenizi koruyun ve başınızı öne doğru uzatarak bu pozisyonda birkaç nefes alışverişi süresince kalın. Ardından aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

3 . Dağ Pozu

Bu poz sakinlik ve güç hissi yaratır. Zihnin dinlenmesine yardımcı olur. Denge duyusunu teşvikler.

Ayakta düz bir şekilde durun. Topuklar, ayak parmakları ve ayak tabanı yere iyice bassın. Ayaklarınız birleşik olsun. Derin bir nefes alın ve kollarınızı yanlarınıza getirin. Avuç içleri öne baksın. 30 saniye – 1 dakika boyunca nefes alışverişleri ile birlikte bu pozisyonda kalın.

4 . Geyik Pozu

Ayakta düz bir şekilde durun. Sağ ayağınızı öne doğru adım atın. Derin bir nefes alın. Nefes alırken, ön dizinizi bükerek doğrudan bileğinizin üzerinde getirin. Dengenizi yerde kalan ayağınızın topuğuna basarak sağlayın. Derin bir nefes alın ve kollarınızı havaya doğru uzatın. Parmaklarınızı birbirinden ayırın. Bu pozisyonda birkaç derin nefes alışverişi süresince kalın ve hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

5 . Aşağı Bakan Köpek Pozu

Bu poz zihni sakinleştirir, stres ve endişeyi atar. Kol ve bacak bölgesini güçlendirir. Uykusuzluk, baş ve sırt ağrısı gibi problemlere iyi gelir.

Aşağı bakan köpek hareketini yapmak için matınızın üzerinde el ve dizlerinizin üzerinde durun. Elleriniz omuzlarınızın, dizleriniz kalçalarınızın tam altında olsun. Avuçlarınız yere açık bir şekilde baksın.

Nefes alın ve iki dizinizi birden yerden yavaşça kaldırın. Kuyruk sokumunuzu karnınızın arkasından uzatın ve ardından kasıklardan hafifçe bastırın. Oluşan dirence karşılık kalça kemiklerinizi tavana doğru kaldırıp, iç ayak bileklerinizden itibaren iç bacaklarınızı kasıklara doğru çekin.

Ardından yavaşça nefes vererek kalçanızın üst kısmını arkaya doğru iyin. Ayak topuklarınızı yere iyice bastırarak esneyin. Dizlerinizi düz pozisyona getirin. Kalçanızın dış kısmını sıkın ve üst kısmını içeri doğru bastırın. Karın bölgeniz mümkün olduğunca daralsın.
Kollarınızı sıkıştırın ve avuçlarınızı yere iyice bastırın. İç kollarınızı, bileklerinizden omuzların tepesine kadar gerin. Kürek kemiklerinizi geriye doğru esnettikten sonra rahat bırakın ve başınızı üst kollarınızın arasında tutun.

6. Çocuk Pozu

Bu poz ayak bileklerini, uyluk, kalça ve dizleri esnetir. Sırt ve boyun gerginliğini azaltır. Stresi azaltır, vücudu ve zihni sakinleştirir.

Child’s Pose hareketi için dizleriniz hafif aralık bırakarak yere çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatarak elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek nerin nefes alışverişlerinize devam edin. Bu pozisyonda nefes alışverişleri ile birlikte en az bir kaç dakika boyunca kalın.