Çocuklar için Meditasyon

Meditasyon sadece büyükler için değil çocuklar ve çocukların zihinsel gelişimi için de oldukça faydalı olan bir egzersiz türü. Çocukların dikkatlerini kuvvetlendirmelerine, davranışlarını iyileştirerek daha dengeli bir duygu gelişimi aşamasından geçmelerine yardımcı olan meditasyon, aynı zamanda çocuklara kendilerini kontrol etmeyi ve duygularını yönetmeyi de öğretiyor.

Günümüz koşullarında çocukların sanal dünyadan koparak gerçek ”an” da kalmasını sağlayan meditasyona küçük yaşta başlanıldığında çocuklarda dikkat süresini arttırdığı ve hiperaktiviteyi azalttığı kanıtlanan özellikler arasında. Meditasyon;

  • Çocukların öğrenme kabiliyetlerini geliştiriyor
  • Kendilerini daha iyi anlamalarını sağlıyor
  • Aileleri ile olan ilişkilerini iyileştiriyor
  • Stresi yönetmelerini sağlıyor
  • Öz güvenlerini artırmaya yardımcı oluyor.

Peki çocuk ruhsal gelişimi üzerinde etkisi bu denli önemli olan meditasyona ne zaman ve nasıl başlanır? Meditasyon çocuklar ile nasıl tanıştırılır? Çocuklar genelde büyüklerini ve onların yaptıklarını örnek alırlar. Çocuğunuzla birlikte düzenli olarak meditasyon yapmaya başlayarak onu meditasyon sürecine hazırlayabilirsiniz.

Birlikte sadece size ve meditasyonlarınıza özel bir oda hazırlayarak onu bu işin içine dahil edebilir, sürece sizinle birlikte hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sadece ” haydi gel meditasyon yapacağız. ” demek çocuğunuzun üzerinden herhangi bir etki yaratmayabilir ve bir süre sonra sıkılmasına yol açabilir. Onu meditasyonun içine dahil edebilmek için meraklandıracak ve farkındalık yaratacak sohbetler edebilirsiniz. Örneğin nefes , hava gibi konular üzerine ” Havayı görebiliyor musun? Hissedebiliyor musun?Nefes alıp verirken neler hissediyorsun? Göğsünün yükselip indiğini fark edebiliyor musun?” gibi sorular sorarak onu düşünmeye yönlendirebilirsiniz.

Stresli ya da kaygılı olduğu anlarda, panik durumlarında ” haydi birlikte nefes alalım. ” diyerek onu hem rahatlatabilir hem de odağını değiştirmeyi öğretebilirsiniz.

Bir diğer çocuk meditasyonu yönteminde ise çocuğunuzu birlikte hazırladığınız odaya götürerek, gözlerini kapatıp anlatacağınız hikayeyi hayalinde canlandırmasını isteyebilirsiniz. Ona görsel zekasını kullanabileceği bir hikayeyi mümkün olduğunca görsel detaylı anlatıp hayalinde canlandırmasını ve daha sonra canlandırdığı şeyleri size aynı detaylar ile anlatmasını rica edebilirsiniz.