Çocuk Yogası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yoga teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çocukların kişisel, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine oldukça önemli katkıları olan çocuk yogası ile çocuklarınızın da yoganın faydalarından yararlanmasını sağlayabilir; onlara daha sakin, daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam sürmeyi öğretebilirsiniz.

Çocuklarınızın vücut yapılarının daha esnek olmasını, onların kaslarının güçlenmesini sağlayabileceğiniz gibi yaratıcılık becerilerinin gelişmesine de yardımcı olabilirsiniz.


Çocuk yogasının en önemli faydaları nelerdir?

çocuk yogası nedir

  • Çocuk yogası; standart yoga tekniklerinin çocuklara uyarlanmış halidir. Bu egzersizler esnasında çocuk, kendine güvenmeyi, sorumluluk bilinci ve disiplin kazanmayı öğrenir.
  • Çocukların fiziksel olarak esneklik ve koordinasyon becerileri kazanmasını sağlayan yoga; çocuğa denge kazandırır, okul çağındaki çocukların öğrenmesini kolaylaştırmanın yanı sıra çevrelerine olan farkındalıklarının da artmasına olanak tanır.
  • Yoga sayesinde çocuklar, konsantrasyon, odaklanma yani dikkat gibi önemli bir alışkanlığı da kazanmış olur.
  • Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştiren çocuk yogası, çocuğa aynı zamanda başarılı olma yöntemlerini de öğretir. Kendine güveni artan çocuk, yoga ile kendini keşfetmeyi öğrenirken bunu bir yarışma bilinciyle değil de farkındalık çerçevesinde gerçekleştirir.

  • Yoga yapan çocuklar; takım çalışmasına da daha yatkın olur. Yoga; çocuğa sorunları ile başa çıkabilmeyi öğretmesi açısından da oldukça önemli ve verimli bir aktivitedir.
  • Yoga, sevgi, huzur ve maneviyat dolu bir yetişkin olma yolunda çocuğu bilinçlendirir, bir şey elde etmek isteyen çocuğa yapıcı ve sonuca yönelik yolları keşfetme arzu ve tutkusu kazandırır.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir