Bilinçaltı Temizliği Nedir?

Son günlerde sıkça duyduğumuz, özellikle ünlülerin kendilerine uyguladıklarını söyledikleri bilinçaltı temizliği herkesin merak ettiği konular arasında. Bilinçaltı büyük bir okyanustur, bu yüzden bilinçaltı temizliğini bahar temizliği yapar gibi bir temizlik olarak düşünmek son derece yanlış olur. Ayrıca bilinci tamamen silme diye de bir durum yoktur burada bahsedilmek istenen daha çok bilinçaltını yeniden programlamak, düzenlemektir, bilinçaltı inançları, algıları değiştirmektir.

Bilinçaltı Temizliği Nedir?

Bilinçaltı temizliği denince birçok kişinin aklına “birtakım eski anıların ya da yaşantıların bilinçaltından silinmesi” geliyor. Ancak durum bu şekilde değil. Bilinçaltınızdan silinen herhangi bir anı ya da olay bulunmuyor. Burada bahsedilen temizlik olaylara, anılara, yaşantılara karşı oluşan algıları değiştirmek üzerine bir olgu. Geçmişte bizi rahatsız eden, varlığından hoşlanılmayan durumlara karşı oluşan algıyı kontrol altına alarak yenilemek. Peki bu temizlik nasıl yapılır? Yöntemleri nelerdir?

Bilinçaltı temizliğinde en temel ve etkili yöntem hipnozdur. Ancak hipnoza gerek kalmadan kişi birtakım yöntemler ile de bilinçaltı temizliği yapabilir. Örneğin EFT (Emotional Freedom Technique) denilen “Duygusal Özgürleşme Tekniği” , zihinsel banka tekniği, nefes teknikleri, meditasyon ya da oto hipnoz tekniği bu yöntemler arasındadır. Oto hipnoz tekniğini bir hipnoterapiste giderek öğrenip kendi hayatınıza uygulayabilirsiniz. Bir bilinçaltı değişim yöntemi olan zihinsel banka tekniğini ve Duygusal Özgürleşme Tekniğini ise online eğitimler ya da bu konuda uzman kitap ve videolar yardımı ile öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Bilinçaltı temizliğinde önem taşıyan noktalardan biri ise olumlamalar. Aşağıda yer alan olumlamaları günde sadece 1 kez bile olsa kendinize tekrar etmeniz, bilinçaltı temizliği yolculuğunuzda size oldukça faydalı olacaktır. ( Olumlamalar Sandra Anne Taylor ve Şanal Günseli’nin kitaplarından derlenmiştir. )

 • Şimdi, beni mutlu eden, geliştiren, hayat amacıma uygun inanç ve düşünceleri kabul ediyorum.
 • Kendi enerjimi kullanarak hayatımı her konuda iyiye götürme gücüm var.
 • Bu yeni bir gün, yeni bir fırsat. Gelecek için endişelenmeyi ve geçmişi yeniden yaşamayı bırakıyorum.Yalnızca bugüne ,bu ana odaklanıyorum.
 • Tüm zamanlar ve tüm boyutlarda vermiş olduğum, beni sınırlayan, engelleyen,mutsuz eden tüm kararlarımı iptal ediyor, inanç ve düşüncelerimi terk ediyorum.
 • Kendimi, değerimi, görünüşümü ve hayatımı onaylıyor ve kabul ediyorum.
 • Sevginin bilincindeyim.Kendime ve diğerlerine karşı davranışlarımda sevgiyi seçiyorum.
 • EVREN’le birim. Kendimi etrafımdaki sevgi ve nimet akışına açtım.
 • Kendime güveniyorum ve kendimi özgür bırakıyorum. Gevşiyor, teslim oluyor ve zihin huzuruyla yaşıyorum.
 • Sevgi ve barış enerjisini seçiyor ve bu enerjiyi tüm hücrelerime,tüm evrene yayıyorum.
 • Her şey zorlamasız bir çabayla gerçekleşir.Ben her zaman tahmin ettiğimden ve beklediğimden daha fazlasını alıyorum.
 • Bırakıyor ve teslim oluyorum.
 • Şimdi yeni karar ve emirlerim tüm hücrelerime kodlanıyor. Artık bu yeni kodlar geçerli.