Bhakti Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bhakti Yoga nedir?

Bhakti Yoga dünya üzerinde yapılan pek çok yoga türünden sadece biri. Belki de meditasyona en yakın yoga olması sebebiyle fiziksel hareketlerden çok kişinin benliği ile ilgileniyor. Bhakti Yoga yapan kişiler ilahileşmeyi ve ilahileşmenin sevgi ve tapınma yoluyla nasıl olduğunu öğrenir. Bhakti Yoga’nın amacı kişiye sevgi ve tapınma yoluyla kalbini yüce olana açmayı öğretmektir. Bhakti Yoga’ya göre kişinin amacı her şeyde mevcut olan ilahi öze yol alması olmalıdır.

Bhakti Yoganın Faydaları?

Bhakti Yoga yapmak kişilere kolay görünebilir, ancak kişinin duyuları üzerinde hâkimiyet kurmasını ve sevgi yolunun ne olduğunu bilmesini gerektiriyor. Bhakti Yoganın faydaları nelerdir sorunun cevabı ise kişiye şüphesiz ki evrensel birliğe ulaşma çabasını kazandırmak ve kişinin gerçek sevginin ne olduğunu öğrenmesi. Bu sayede kişi sevgiyi öğreniyor. Kazandırılmak istenen gerçek sevgi, kişinin hiçbir şart altında değişmeyen ve bir karşılık beklemeyen sevgisi. Bu sevgi kişinin her şeyi olduğu gibi sevmesini ve bundan kıvanç duymasını sağlıyor. Değişmeyen sevgi sayesinde kişi evrende yerini bulmuş olarak hissediyor.

bhakti yoga nedir

Bhakti Yoganın faydaları bu durumda kişinin huzurlu, rahat, sevgi dolu, kontrollü olmasıdır. Bhakti Yoga yapan kişiler duyuları üzerinde tam hâkimiyet kurmayı ve gerçek sevgiyi öğrenir. Bhakti Yoga yapmak, kişinin ruhsal sağlığına katkıda bulunur, sanılanın aksine kişiyi üzgün, mutsuz ve düşüncelere kapılmış ya da itibarsız yapmaz. Bhakti Yoga tam aksine kişinin kendini ve evreni tanımasını, evrensel bir birlik yolunda olmasını sağlar. Karşılıksız ve koşulsuz sevgi sahibi kişiler, Bhakti Yoga’ya göre gerçek sevgi sahibi kişilerdir ve bu kişiler evreni ve çevrelerini oldukları gibi sever ve kabul ederler, bu sayede evrensel birlik yoluna girmeye çalışırlar.