Bel ve Boyun Yogası

Özellikle gün boyu masa başında oturmak, ağırlık kaldırmak, duruş bozuklukları bel ve boyun ağrılarına sebep oluyor. Sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, yorgunluk ve uyuşmalarsa bel ve boyun ağrılarının genel özellikleri.

Eğer ağrılarının genel olarak boyun, sırt ve bel bölgesinde ise ve bu ağrılar yorgunluk, gerilim, aşırı fiziksel aktivite ,soğuk ve nemli hava ve uykusuzlukla artıyorsa fibromiyalji yani bel, boyun ve sırt bölgesinde yaygın ağrı sendromu bulunuyor demektir. Peki bu ağrıları yoga ile hafifletmek mümkün mü? Bunun cevabı evet, bazı yoga pozları bel ve boyun ağrılarına oldukça faydalı. Bel ve boyun yogasına ait bu pozları düzenli olarak yaptığınızda ağrılarınızın azaldığını ve rahatladığınızı fark edeceksiniz.

İşte bel ve boyun ağrılarınıza iyi gelecek 4 yoga pozu .

1 . Yarım Kobra Pozu ( Ardha Bhujangasana )

Ardha Bhujangasana yarım kobra duruşu

Yapılışı : Ayaklarınız hafif açık olacak şekilde karnınızın üzerine uzanarak poza başlayın. Avuçiçlerinizi omuzlarınızın altına koyun. Kuyruk sokumunuzu esneterek göğsünüzü ileri doğru çekmeye başlayın. Dirsekleriniz bedeninize yakın ve eğik durumda kalmalı. Hafifçe yukarıya bakın. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alarak kalın.

Faydaları : Bel ve boyun ağrılarını rahatlatır. Sırtı, göğsü, omuzları, omurgayı ve karın kaslarını açar. Disk kaymalarını ve servikal spondilozisi rahatlatır.

2 . Kobra Pozu ( Bhujangasana )

Bhujangasana kobra duruşu

Yapılışı : Ayaklarınızı hafifçe aralayarak yüz üst yere uzanın. Daha sonra avuç içlerinizi omuzlarınızın yanına gelecek şekilde yere getirin. Yavaşça kuyruk sokumunuzdan esnemeye başlayın ve göğsünüzü başınız ile birlikte ileri ve yukarı doğru çekmeye başlayın. Dirsekleriniz bedeninize yakın bir şekilde durmalı. Sırtınızın rahat olacağı bir açı ile kollarınızı esnetmeye devam edin. Yavaş ve hafifçe yukarıya bakın. Bu duruşta en az 3 nefes alışverişinde kalın.

Faydaları : Omurganın son kısımlarında ağrı hissedenler bu çalışma ile ağrıdan kurtulur. Sırt ağrılarınızı rahatlatır, omurganızı güçlendirir. Göğsü, omuzları, omurgayı ve karın kaslarını açar. Enerji verir,hareketlendirir, karın bölgenizdeki organları canlandırır ve stresinizi giderir.

3 .  Köprü Pozu ( Setu Bandha Sarvangasana )

Setu Bandha Sarvangasana köprü duruşu

Yapılışı : Yere sırt üstü uzanın. Görseldeki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınız kalçalarınızın hizasında açıklıkta olsun, el ve kollarınızı ise yanlarınıza düz olacak şekilde ya da eğer tutabiliyorsanız alttan kenetleyin. Belinizi yavaşça yukarı kaldırıp bu pozisyonda 3 ya da 5 nefes alışı boyunca durun ve tekrar aşağı indirin. Köprü hareketini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın.

Faydaları : Köprü egzersizi sırt ve bel ağrıları olanlar için birebirdir. Sırt ağrısını rahatlatır. Ayrıca kalça ve karın bölgesi için de oldukça faydalıdır. Bu hareket ile omurga ve bel bölgenizi de güçlendirebilirsiniz.

4 . Çekirge Pozu ( Salabhasana )

Salabhasana çekirge duruşu

Yapılışı : Pozisyona ayak baş parmaklarınızı yan yana tutup matınızda yüz üstü uzanarak başlayın. Ardından iki elinizi kuyruk sokumunuzun arkasında birleştirin. Derin bir nefes alarak başınızı ve ayaklarınızı aynı anda havaya kaldırın. Bu esnada dizlerinizin kırılmadığından emin olun. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın.

Faydaları : Çekirge pozu bel ağrısını rahatlatır. Sırtı, göğsü, omuzları, omurgayı ve karın kaslarını açar. Sırtı güçlendirir.